„Opium w rosole” to piąta część cyklu „Jeżycjada” autorstwa Małgorzaty Musierowicz, którego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Główną bohaterką tej powieści jest nastoletnia Kreska, która zmaga się z problemami rodzinnymi, kłopotami z nauką matematyki i zauroczeniem swoim kolegą i korepetytorem, Maćkiem Ogorzałką, który interesuje się inną dziewczyną. Historia przedstawia też przygody sześcioletniej Aurelii Jedwabińskiej chodzącej do obcych na obiadki. W tle rozgrywają się kolejne wydarzenia dotyczące znanej już czytelnikom rodziny Borejków.
Spis treści
„Opium w rosole” to część „Jeżycjady”, zatem nie można się dziwić, że wydarzenia opisywane przez autorkę rozgrywają się na Jeżycach w Poznaniu, a przede wszystkim przy ulicy Roosevelta, gdzie mieszkają niektórzy bohaterowie. Kreska to sąsiadka rodziny Borejków i wraz z profesorem Dmuchawcem mieszka w sąsiadującej kamienicy. Mała Aurelia mieszka na niedalekiej ulicy Norwida, w nowych blokach, ale odwiedza osoby mieszkające właśnie przy Roosevelta. W powieści pojawiają się też takie miejsca jak liceum Kreski, dom Lelujków, Opera, do której bohaterka chodzi z Maćkiem i wiele innych charakterystycznych dla Poznania miejsc, które mieszkańcy miasta natychmiast rozpoznają. Miejsce akcji jest zatem osadzone w rzeczywistym świecie i łatwo się do niego odnieść.
Czas akcji także jest przez autorkę bardzo dokładnie określony, ponieważ poszczególne rozdziały są oznaczone jako konkretne dni. Akcja „Opium w rosole” rozpoczyna się w niedzielę 30 stycznia 1983 roku, a kończy się z kolei 17 marca tego samego roku. Z łatwością można zatem stwierdzić, że wydarzenia zajmują około dwóch miesięcy. Daty te wskazują również, że rozgrywają się one w czasie trwającego wtedy w Polsce stanu wojennego, który trwał aż do 22 lipca 1983. Ślady tego są widoczne w fabule, gdzie wspomina się o internowaniu niektórych bohaterów i trudnych warunkach życia w kraju. Autorka oddaje zatem realia tego okresu i sprawia, że czytelnik może dowiedzieć się, jak wówczas wyglądała codzienność. To dokładne przedstawienie kwestii historycznych i politycznych. Zdecydowanie zwiększa to realizm całego dzieła Musierowicz i łączy się z miejscem akcji.
Aktualizacja: 2024-11-19 17:52:17.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.