Harry Potter i Kamień Filozoficzny – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” autorstwa J. K. Rowling to pierwsza książka z serii o przygodach młodego czarodzieja, który odkrywa swoje magiczne dziedzictwo i wyrusza do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Poznaje tam wiele niezwykłych postaci, zarówno ludzi, jak i innych stworzeń. 

Spis treści

Harry Potter 

Jedenastoletni chłopiec, który dorastał w świecie mugoli. Przez większość życia pozostawał nieświadomy, że jest czarodziejem, mimo iż dostrzegał niewytłumaczalne zdarzenia i zjawiska wokół siebie. Po śmierci rodziców mieszka z okrutnymi Dursleyami przy Privet Drive 4, gdzie trafił podrzucony po rzekomym wypadku samochodowym, w wyniku którego został sierotą. Wujostwo ukrywa przed nim jego magiczne korzenie, ponieważ Petunia Dursley, która nie odziedziczyła magicznych zdolności tak jak jej siostra, a matka Harrego, była z jednej strony o to zazdrosna, a z drugiej przerażona tym, czego nie da się wyjaśnić. Kiedy w dniu swych jedenastych urodzin Harry otrzymuje list z Hogwartu, odkrywa, że jest sławny jako Chłopiec, Który Przeżył, ponieważ przetrwał atak Lorda Voldemorta.

W pierwszej części serii Harry Potter przedstawiony jest jako mądry, ale dość nieśmiały czy niepewny siebie chłopak, pozostający w cieniu swego kuzyna, Dudleya, po którym nosi stare ubrania. Prawdopodobnie niskie poczucie własnej wartości bierze się z faktu bycia źle traktowanym, odkąd pamięta. W pierwszej części Harry mieszka w komórce pod schodami i nie ma informacji o tym, aby udało mu się zaprzyjaźnić z kimkolwiek z sąsiedztwa, jak również nie ma nici porozumienia między nim a Dudleyem, wobec którego wydaje się być niżej w rodzinnej hierarchii, co cały czas jest mu wypominane. Dopiero po przyjeździe do Hogwartu Harry może być w pełni sobą i relacje z innymi kształtują jego osobowość w stronę niezależnej, sprawiedliwej i odważnej jednostki. Dowodzi tego między innymi odmówienie przyjaźni z wywyższającym się Draco Malfoyem, czy zdolność pozyskania kamienia filozoficznego wskutek serii trudnych, choć bohaterskich decyzji już na pierwszym roku w szkole. Potrafi rozmawiać z wężami, co zostaje wytłumaczone w następnych częściach serii. Nosi okulary, które ciągle łamie.

Ron Weasley

Rówieśnik Harrego i jego pierwszy prawdziwy przyjaciel, pochodzi z licznej rodziny czarodziejów czystej krwi. Chociaż żyje w cieniu starszych braci, jest oddanym przyjacielem i ma wyjątkowy talent do szachów. Harry pierwszy raz rozmawia z Ronem w pociągu do Hogwartu. Choć rudzielec robi wrażenie niezdarnego i przejętego znaczeniem blizny na czole głównego bohatera, jednocześnie wydaje się sympatyczny i zabawny. Robi na nim wrażenie, że Harry dysponuje sporą ilością galeonów, gdy kupuje słodycze z wózka w korytarzu pociągu, ale o zawarciu przyjaźni decydują wspólne tematy i podobny humor. Ron nie jest wybitnym uczniem, głównie przez swoją niedokładność, ale pasjonuje go gra w Quidditcha, której zasady tłumaczy Harremu, tak jak bardzo wiele innych elementów świata magii, będących dla kolegi zupełnie nowymi. Rona łatwo czymś przestraszyć, zwłaszcza jak się okazuje w następnej części książki, ma ogromny lęk przed pająkami. W pierwszej części przede wszystkim przeraża go i brzydzi troll zbiegły z lochów, jednak gdy przychodzi czas próby Ron potrafi opanować stres i stawić czoła zadaniu. Przykładem jego odwagi jest mistrzowska partia szachów czarodziejów, którą trójka przyjaciół musi rozegrać, aby dostać się do kamienia filozoficznego. Nie dość, że dzięki jego umiejętnościom gry, partia jest rozegrana z pozytywnym wynikiem, to jeszcze poświęca się on dla dobra grupy, gdy pozwala zbić swoją figurę. Świadczy to o jego ogromnej lojalności i honorze.

Hermiona Granger 

Niezwykle inteligentna i pracowita dziewczynka, pochodząca z niemagicznej rodziny dentystów. Podobnie do Harrego, również i dla niej magia to zupełnie nowa rzeczywistość, którą jednak jest zachwycona i w którą chętnie się angażuje. Po raz pierwszy główny bohater spotyka ją w pociągu do Hogwartu, gdy zagląda ona do jego przedziału poszukując ropuchy Neville’a Longbottoma. Już wtedy można domyślić się, że mimo młodego wieku jest to bardzo zadaniowa, konkretna osoba. Hermiona jest posiadaczką burzy kręconych włosów i sporych rozmiarów zębów, przez które porównuje się jej aparycję do bobra. Na początku pierwszego roku uchodzi za nieco przemądrzałą, przez co zostaje wyśmiana i odrzucona przez część grupy, zwłaszcza wydaje się, że Ron czuje potrzebę dogryzienia jej. Prawdopodobnie ma najlepsze oceny na całym roku, biorąc pod uwagę, że jej zaklęcia przeważnie działają świetnie, a także pomaga ona innym w nauce. Bardzo często przesiaduje w bibliotece, nauka jest jej priorytetem, co świadczy o jej ambicji. Kiedy jednak znajduje się w niebezpieczeństwie, zamknięta w łazience z trollem, może liczyć na Harrego i Rona. Jest zawsze gotowa do nauki i uwielbia przestrzegać zasad, choć nie boi się ich złamać, kiedy chodzi o przyjaciół.

Albus Dumbledore 

Dyrektor Hogwartu, uznawany za jednego z najpotężniejszych czarodziejów swoich czasów. Posiada długą siwą brodę i szare, przenikliwe oczy. Po raz pierwszy Harry widzi jego podobiznę na karcie czarodziejów, która jest dołączona do czekoladowej żaby zakupionej w pociągu do Hogwartu. Dumbledore ma ogromne doświadczenie i wiedzę, a jego ekscentryczny styl bycia często wzbudza ciekawość uczniów. Staje się dla Harryego rodzajem mentora, kogoś, kto zawsze przekaże mu wskazówkę co do słuszności dalszego postępowania. To właśnie Dumbledore, wraz z profesor McGonagall i Hagridem, przynoszą Harrego pod drzwi Privet Drive 4, gdy ten jest jeszcze bardzo małym dzieckiem. Dumbledore z gruntu wydaje się sprawiedliwym człowiekiem, czego dowodzi na przykład przyznanie dodatkowych punktów domowi Gryffindoru za to, że Neville próbował zatrzymać przyjaciół przed wystawieniem się na niebezpieczeństwo. 

Severus Snape 

Nauczyciel eliksirów w Hogwarcie, znany z surowości i niechęci do uczniów Gryffindoru (jest opiekunem Slytherinu), zwłaszcza Harrego. W późniejszych książkach serii powód tej niechęci staje się dużo bardziej zniuansowany, ponieważ dotyczy również rodziców Harrego, zwłaszcza jego matki, Lily. Snape wzbudza u Harrego podejrzenia, chociaż na koniec okazuje się, że Severus starał się go chronić, podobnie jak inne osoby z grona pedagogicznego. Snape jest autorem jednej z zagadek chroniących kamień filozoficzny. Traktuje prowadzone przez siebie lekcje eliksirów bardzo poważnie, choć wielokrotnie próbował rekrutować się na stanowisko nauczyciela obrony przed czarną magią, na co nie zgadzał się dyrektor. 

Rubeus Hagrid 

Gajowy Hogwartu i lojalny przyjaciel Dumbledore’a. Półolbrzym z brodą, który uwielbia opiekować się magicznymi stworzeniami, nawet tymi niebezpiecznymi. Jest posiadaczem latającego motora, którym transportuje Harrego po raz pierwszy do Dursleyów. To on przychodzi po Harrego, gdy ten jest blokowany przez swoją rodzinę przed odpisaniem na list z Hogwartu. Harrego bardzo wzrusza gest Hagrida, którym jest podarowanie mu tortu urodzinowego. Choć czasem bywa naiwny, zawsze ma dobre intencje i jest oddany przyjaciołom. W pierwszej części ten wątek zostaje tylko pobieżnie poruszony, ale Hagrid informuje Harrego iż nie wolno mu używać czarów poza szkołą. Jest on za to wielkim wielbicielem magicznych stworzeń i to od niego grupa przyjaciół dowiaduje się o trzygłowym psie strzegącym tajemniczego wejścia.

Voldemort 

Czarnoksiężnik odpowiedzialny za śmierć rodziców Harrego, pozornie pokonany podczas próby zabicia Pottera. Po raz pierwszy chłopiec słyszy o nim od Hagrida, który boi się nawet wymawiać jego imię. Choć w tej części istnieje głównie jako cień przeszłości, zespolony jak się okazuje z głową profesora Quirrela, stanowi stałe zagrożenie dla świata magii. Jego obsesja na punkcie nieśmiertelności prowadzi do poszukiwania Kamienia Filozoficznego.

Draco Malfoy 

Uczeń Slytherinu, który szybko staje się rywalem Harrego. Draco pochodzi z szanowanej rodziny, gardzi mugolami i czarodziejami z niemagicznych rodzin, a także “zdrajcami krwi”, do których zalicza Weasleyów. Często jest arogancki, co sprawia, że trudno go polubić. Harry spotyka go po raz pierwszy przymierzając szaty u Madame Malkin, gdzie blondyn nie robi na nim dobrego wrażenia. Harry odmawia przyjaźni z kimś, kto za wszelką cenę musi pokazać swoją wyższość nad innymi. Draco rywalizuje z Harrym w Quidditchu, choć ten wątek zostaje rozwinięty głównie w następnych częściach serii. W pierwszej książce Malfoy daje się poznać jako zawistny, ale też ciekawski jedenastolatek, który podążając za trójką Gryfonów, sam dostaje szlaban za włóczenie się po nocy. Wówczas okazuje się, że Draco boi się ciemności, co próbuje ukryć, biorąc sobie do obrony psa Hagrida. Dla rodziny Malfoyów najistotniejsza jest kwestia czystości krwi czarodziejskiej, a także majętność, dlatego chłopiec często wyśmiewa przyjaciół Harrego. 

Profesor Minerva McGonagall 

Surowa, lecz sprawiedliwa nauczycielka transmutacji i opiekunka Gryffindoru. Jest lojalna wobec Dumbledore’a i pełna dumy ze swojego domu, Gryffindoru. To ona dostrzega potencjał w Harrym, gdy ten przelatuje nad zamkiem na miotle podczas nauki u pani Hooch, i to dzięki niej może on dołączyć do szkolnej drużyny Quidditcha. Potrafi zamieniać się w kota, choć nie jest do końca jasne, czy to wynik transmutacji, czy wyjaśnionej w następnych częściach serii umiejętności animagii. To ona wraz z Dumbledorem i Hagridem dostarcza Harrego pod Privet Drive 4, choć ma obiekcje, czy będą go oni dobrze traktować.

Profesor Quirrell 

Nerwowy i niepewny siebie, jąkający się nauczyciel obrony przed czarną magią. Pozornie wydaje się tchórzliwy i nieszkodliwy, ale w rzeczywistości stanowi niebezpieczne narzędzie w rękach Voldemorta. 

Postacie drugoplanowe

Dudley Dursley 

Rozpieszczony kuzyn Harrego, który znęca się nad nim i jest uprzedzony do wszystkiego, co inne. Dostaje wszystko, czego chce, ponieważ jest oczkiem w głowie swoich rodziców. Z okazji jego urodzin Harry również zostaje zabrany do zoo, gdzie ma miejsce incydent z nieumyślnym użyciem magii przez harrego i Dudley trafia do jednego terrarium z wężem.

Vernon Dursley 

Wuj Harrego, który nienawidzi magii i wszystkiego, co z nią związane. Jest mugolem, pracuje w firmie produkującej świdry, ma przeciętne zainteresowania. Traktuje Harry’ego okrutnie, często zamykając go w komórce pod schodami. To on podejmuje decyzję o wyprowadzce, aby uciec od niepokojących go listów ze szkoły, której zasad nie próbuje zrozumieć przez całą serię.

Petunia Dursley 

Ciotka Harrego i siostra jego matki, Lily. Ukrywa swoją zazdrość i urazę do świata magii. Chociaż wychowała Harrego, nigdy nie okazuje mu miłości ani akceptacji, wręcz przelewając na niego swoją nienawiść. Zajmuje się domem i robi wszystko, aby rozpieszczać swojego jedynego syna, Dudleya, zupełnie zaniedbując Harrego. Jest zupełnie bezradna wobec listów przychodzących z Hogwartu.

Neville Longbottom 

Nieśmiały i niezdarny chłopiec z Gryffindoru, który często wpada w kłopoty lub coś gubi, na przykład już w drodze do Hogwartu własną ropuchę lub kulę przypominajkę, którą zabiera mu Malfoy. Wychowywany przez babcię. Mimo swoich wad potrafi wykazać się odwagą i lojalnością, tak jak wówczas, gdy stanął na drodze trójce przyjaciół próbujących się wymknąć w nocy na poszukiwania kamienia filozoficznego. 

Percy Weasley 

Starszy brat Rona, ambitny i odpowiedzialny prefekt Gryffindoru. Jest poważny i przestrzega zasad, przez co czasem irytuje młodszych braci. Wydaje się ambitny i zasadniczy, co w następnych częściach toruje mu karierę w ministerstwie magii.

Fred i George Weasley 

Bliźniacy Weasley, znani z poczucia humoru i psot, urodzeni w Prima Aprilis. Są bystrzy, pomysłowi i zawsze gotowi na żarty, co czyni ich ulubieńcami innych uczniów. 

Molly i Arthur Weasley 

Rodzice Rona i jego rodzeństwa, ciepła i kochająca, choć skromnie żyjąca, rodzina. Molly jest stanowcza, ale troskliwa, zajmująca się domem, podczas gdy Arthur pracuje w ministerstwie magii, gdzie zajmuje się nieprawidłowym użyciem produktów mugoli. Ojciec Weasleyów często pyta Harrego o różne rzeczy, które dla chłopca są oczywistościami, takie jak przeznaczenie gumowej kaczki. To właśnie Molly Weasley pokazuje Harremu, jak można się dostać na peron 9 i ¾.

Profesor Flitwick 

Nauczyciel zaklęć, znany z niskiego wzrostu i radosnego usposobienia. Jest niepozorny, ale skutecznie przekazuje uczniom wiedzę.

Profesor Sprout 

Nauczycielka zielarstwa i opiekunka Hufflepuffu. Jest opiekuńcza, zna się na roślinach magicznych i zawsze troszczy się o dobro swoich podopiecznych. 

Madam Hooch 

Instruktorka latania na miotle, która uczy pierwszoroczniaków podstaw tego magicznego sportu. Jest surowa i profesjonalna, a także troszczy się o bezpieczeństwo uczniów. Jej lekcje są dla Harrego okazją do odkrycia talentu do latania.

Argus Filch 

Woźny w Hogwarcie, niemagiczny i często zgryźliwy wobec uczniów. Filch wydaje się czerpać przyjemność z karania uczniów, a szczególnie nie znosi psot bliźniaków Weasley. Jest wiecznie zły i zawsze w towarzystwie swojej kotki, pani Norris.

Irytek 

Poltergeist, który sprawia chaos w Hogwarcie, jest zmorą nauczycieli i ulubieńcem uczniów. Uwielbia płatać figle i nie respektuje żadnych zasad. 

Norbert 

Smok norweski kolczasty, którego Hagrid otrzymuje jako jajko od zakapturzonego Quirrela w barze i zaczyna hodować. Jego obecność wywołuje kłopoty, ponieważ jest to niebezpieczne stworzenie. Ostatecznie zostaje odesłany dzięki pomocy jednego z braci Rona. Cały moment przekazania Norberta w ręce Charliego stanowi osobny rozdział w pierwszej części serii.

Gryfek 

Goblin pracujący w banku Gringotta, który pomaga Harry’emu w dostaniu się do sejfu Potterów. Jest sprytny i profesjonalny.

Postacie epizodyczne i wspomniane 

  • Lily i James Potterowie – rodzice Harrego, zamordowani przez Voldemorta w Noc Duchów.
  • Syriusz Black – przyjaciel rodziny Potterów, ojciec chrzestny Harrego, głównie występujący w 3. części serii.
  • Nicholas Flamel – alchemik, twórca Kamienia Filozoficznego, który wraz z Dumbledorem decyduje o ostatecznym zniszczeniu kamienia na koniec 1. części. 
  • Olivander – twórca różdżek, sprzedaje Harremu jego specjalnie dobrana różdżkę z piórem feniksa. Pamięta on każdą osobę, która wybierała u niego różdżkę, wspomina rodziców chłopca.
  • Hedwiga – sowa Harrego.

Przeczytaj także: *** (już tylko głaskam...) interpretacja

Aktualizacja: 2024-11-19 17:55:41.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.