Kłamczucha – czas i miejsce akcji

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Kłamczucha” to druga część cyklu „Jeżycjada”, którego nazwa wzięła się od poznańskiej dzielnice Jeżyce. Autorką dzieła jest Małgorzata Musierowicz. Opowiada ono o perypetiach piętnastoletniej Anieli Kowalik, która z powodu miłości przeprowadza się z Łeby do Poznania. Dziewczyna ma tendencję do kłamania, przez co przypadkiem dostaje pracę jako pomoc domowa, Franciszka Wyrobek. Jest to oczywiście postać wymyślona przez samą Anielę. Tak jak w innych częściach „Jeżycjady”, także i w tej autorka dokładnie określa czas i miejsce akcji.

Spis treści

Kłamczucha – czas akcji

Wydarzenia rozpoczynają się na wybrzeżu w Łebie. To właśnie tam piętnastoletnia Aniela pewnego majowego, pięknego dnia spotyka Pawła Nowackiego i się w nim zakochuje. Kierując się uczuciem, organizuje przeprowadzkę do Poznania, gdzie Paweł mieszka w kamienicy przy ulicy Roosevelta 5. W sierpniu Aniela jest już zatem w Poznaniu. Dalej akcja rozgrywa się w ciągu września, października, listopada oraz grudnia. To właśnie w Święta Bożego Narodzenia kończy się akcja, zapowiadając też uczestnictwo Anieli w imprezie sylwestrowej, na którą została zaproszona przez znajomych. Wydarzenia rozgrywają się zatem na przestrzeni mniej więcej połowy roku, czy niecałych siedmiu miesięcy.

Kłamczucha – miejsce akcji

Miejsce akcji autorka określa równie precyzyjnie. Wydarzenia zaczynają się na wybrzeżu w Łebie, potem przenoszą się na plażę, do domu Anieli, czy w okolice restauracji „Perełka”. Potem akcja przenosi się do Poznania, gdzie Aniela zamieszkuje w willi przy Teatralce, przy ulicy Noskowskiego razem z Mamertem, Tosią i dziećmi. Sama uczęszcza do Liceum Poligraficznego i pracuje u matki Pawła przy Roosevelta 5. W powieści autorka wspomina o wielu miejscach charakterystycznych dla Poznania, takich jak Dworzec Główny, Rondo Kopernika, Rynek Jeżycki, czy wiele innych miejsc, do których udaje się główna bohaterka. Powieść jest zatem świadectwem dawnego obrazu Poznania i nazw ulic, które już się zmieniły. Z powodzeniem można prześledzić trasy Anieli i ulice, którymi się poruszała, a wszystko to dzięki topograficznej dokładności pisarki i jej znajomości stolicy Wielkopolski. Zwiększa to realizm powieści i możliwość zaangażowania się w przeżycia Anieli w mieście Poznań.


Przeczytaj także: Napisz opowiadanie na podstawie lektury Kwiat kalafiora

Aktualizacja: 2024-11-15 17:15:33.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.