„Kłamczucha” to druga część cyklu „Jeżycjada”, którego nazwa wzięła się od poznańskiej dzielnice Jeżyce. Autorką dzieła jest Małgorzata Musierowicz. Opowiada ono o perypetiach piętnastoletniej Anieli Kowalik, która z powodu miłości przeprowadza się z Łeby do Poznania. Dziewczyna ma tendencję do kłamania, przez co przypadkiem dostaje pracę jako pomoc domowa, Franciszka Wyrobek. Jest to oczywiście postać wymyślona przez samą Anielę. Tak jak w innych częściach „Jeżycjady”, także i w tej autorka dokładnie określa czas i miejsce akcji.
Spis treści
Wydarzenia rozpoczynają się na wybrzeżu w Łebie. To właśnie tam piętnastoletnia Aniela pewnego majowego, pięknego dnia spotyka Pawła Nowackiego i się w nim zakochuje. Kierując się uczuciem, organizuje przeprowadzkę do Poznania, gdzie Paweł mieszka w kamienicy przy ulicy Roosevelta 5. W sierpniu Aniela jest już zatem w Poznaniu. Dalej akcja rozgrywa się w ciągu września, października, listopada oraz grudnia. To właśnie w Święta Bożego Narodzenia kończy się akcja, zapowiadając też uczestnictwo Anieli w imprezie sylwestrowej, na którą została zaproszona przez znajomych. Wydarzenia rozgrywają się zatem na przestrzeni mniej więcej połowy roku, czy niecałych siedmiu miesięcy.
Miejsce akcji autorka określa równie precyzyjnie. Wydarzenia zaczynają się na wybrzeżu w Łebie, potem przenoszą się na plażę, do domu Anieli, czy w okolice restauracji „Perełka”. Potem akcja przenosi się do Poznania, gdzie Aniela zamieszkuje w willi przy Teatralce, przy ulicy Noskowskiego razem z Mamertem, Tosią i dziećmi. Sama uczęszcza do Liceum Poligraficznego i pracuje u matki Pawła przy Roosevelta 5. W powieści autorka wspomina o wielu miejscach charakterystycznych dla Poznania, takich jak Dworzec Główny, Rondo Kopernika, Rynek Jeżycki, czy wiele innych miejsc, do których udaje się główna bohaterka. Powieść jest zatem świadectwem dawnego obrazu Poznania i nazw ulic, które już się zmieniły. Z powodzeniem można prześledzić trasy Anieli i ulice, którymi się poruszała, a wszystko to dzięki topograficznej dokładności pisarki i jej znajomości stolicy Wielkopolski. Zwiększa to realizm powieści i możliwość zaangażowania się w przeżycia Anieli w mieście Poznań.
Aktualizacja: 2024-11-15 17:15:33.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.