Aniela Kowalik – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Kłamczucha” to drugi tom cyklu „Jeżycjada” autorstwa Małgorzaty Musierowicz, którego akcja rozgrywa się na poznańskich Jeżycach. Powieść ukazała się w roku 1979 i opisuje przygody niejakiej piętnastoletniej Anieli Kowalik. Zakochała się ona w przystojnym Pawle i z tego powodu przeprowadziła się z Łeby do Poznania. Ponieważ Aniela często kłamie, bohaterka wpada w rozmaite tarapaty, których konsekwencje są dla wszystkich zaskakujące. 

Charakterystyka Anieli Kowalik

Aniela to piętnastoletnia dziewczyna, która uczęszcza do szkoły w Łebie, chodzi do ósmej klasy. Ma czarne, żywe oczy, puszyste, czarne włosy i zadarty, zawadiacki nos. Jest też bardzo szczupła. Nosi okulary, ponieważ jest krótkowidzem, ale nie lubi tego robić. Mieszka jedynie z ojcem, który od dwunastu lat samotnie wychowuje córkę po śmierci żony. Jej najlepszą przyjaciółką w Łebie jest Kasia Kurek, która mieszka w tym samym budynku, co Aniela i jej ojciec, który pracuje jako szyper na kutrze i jest rybakiem dalekomorskim. Aniela ma też rodzinę w Poznaniu, czyli Mamerta Kowalika, jego żonę, Tosię i dzieci, Tomcia i Romcię.

Aniela to tytułowa kłamczucha, mająca skłonność do częstego mijania się z prawdą, przeinaczania faktów i wymyślania dziwnych historii. Dziewczyna bardzo interesuje się teatrem, ma też talent aktorski, który odkrywa w niej profesor Dmuchawiec, dając jej rolę Hamleta w szkolnym przedstawieniu.

Jest temperamentna, impulsywna, żywa, zdecydowana i aktywna. Pawła zna jedynie godzinę, a mimo to decyduje się dla niego na przeprowadzkę do Poznania oraz zapisanie się do klasy poligraficznej, która w ogóle jej nie interesuje. Po przybyciu do Poznania Aniela często ucieka się do kłamstwa, opowiadając zmyślone historie o swoim życiu, nawet jeśli nie jest to konieczne i taki sam efekt uzyskałaby, mówiąc prawdę. Nie waha się nawet przed oszukiwaniem najbliższych, a najważniejsze jest dla niej osiągnięcie celu, jakim jest zbliżenie się do ukochanego Pawełka. Z czasem okazuje się, że Aniela nie zna nawet dobrze obiektu swoich westchnień, w związku z czym czeka ją ogromne rozczarowanie.

Aniela w swoim kłamstwie posuwa się aż do stworzenia fikcyjnej postaci, Franciszki Wyrobek, pomocy domowej zatrudnionej w domu Pawła. Jest zdeterminowana i trwa w swoim kłamstwie przez wiele miesięcy. Dobiera do tego nawet odpowiednią charakteryzację. 

W szkole Aniela nie cieszy się sympatią zbyt wielu osób, ma jednego przyjaciela, Roberta Rojka. Dopiero z czasem, kiedy dziewczyna zmienia swoje zachowanie, koledzy i koleżanki zaczynają ją darzyć sympatią, a także doceniają jej występ w spektaklu. Aniela to uzdolniona aktorka, która dostaje rolę w „Hamlecie” wystawionym przez licealistów pod opieką profesora Dmuchawca. Jest w stanie zagrać każdą rolę, początkowo ma grać Ofelię, ale ostatecznie rezygnuje na rzecz dziewczyny Pawełka. Mimo to odgrywa postać Hamleta i doskonale sobie z nią radzi. Aktorstwo stanowi jej ogromną pasję.

Aniela jest dość egoistyczną nastolatką, nie przejmuje się cudzymi problemami i na pierwszym miejscu stawia siebie. Nie zastanawia się nad tym, że jej kłamstwa ranią innych. Służą jej one bowiem do spełnienia swoich pragnień. Aniela bywa także mściwa, co udowodniła, zmuszając Pawełka do zjedzenia dziewiętnastu pączków. Jest też bardzo lojalna, skoro tak długo żywiła uczucia do Pawełka, nawet gdy wiedziała już, że ma on dziewczynę w Poznaniu. Próbuje też ratować Robrojka oskarżonego o ściąganie od niej na klasówce. Kłamie, ponieważ szczerze wierzy, że to dla niej jedyny sposób na osiągnięcie każdego celu. Często zapomina też o tym, co nakłamała, co stawia ją w niezręcznych sytuacjach.

Wydarzenia związane z Pawłem uczą Anielę, że nie zawsze warto kłamać, najczęściej to prawdomówność właśnie jest lepszym rozwiązaniem, przynoszącym największy zysk. Uczy się też, że bycie miłą dla innych sprawia, że ludzie zaczynają ją lubić i na przykład dostaje zaproszenie na sylwestra do znajomych. Aniela jest też odważna, w wielu sytuacjach działa i nie pozwala, by zjadła ją trema. Samodzielnie przeprowadziła się też do całkiem obcego miasta, gdzie praktycznie nikogo nie znała. Jest to ostatecznie bohaterka sympatyczna, pełna charakteru, z którą czytelniczka może się utożsamiać podczas lektury. 


Przeczytaj także: Kłamczucha – plan wydarzeń

Aktualizacja: 2024-10-11 12:38:24.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.