Kwiat kalafiora – czas i miejsce akcji

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Kwiat kalafiora” to trzecia część cyklu „Jeżycjada”, który rozgrywa się w poznańskiej dzielnicy Jeżyce, a jego autorką jest Małgorzata Musierowicz. W tej powieści przedstawione zostały losy siedemnastoletniej Gabrysi, na którą spadają liczne obowiązki ze względu na pobyt jej mamy w szpitalu. W tle rozgrywa się codzienne życie rodziny Borejko oraz pierwsze perypetie sercowe nastolatki. Czas i miejsce akcji zostały przez autorkę bardzo dokładnie określone.

Spis treści

Kwiat kalafiora – czas akcji

Autorka podaje zarówno datę rozpoczęcia się akcji powieści, jak i jej zakończenia. W pierwszym przypadku jest to Sylwester, 31 grudnia 1977 roku. Wydarzenia kończą się z kolei 1 lutego 1978, w dzień imienin Ignacego Borejko. Łatwo można zatem stwierdzić, że cała akcja dzieła obejmuje około dwa miesiące. Autorka określa też w poszczególnych rozdziałach konkretne dni, w których się one rozgrywają. Dzięki temu można na przykład dowiedzieć się, że w wolną sobotę Gabrysia musiała udać się do szkoły. Pozwala to zorientować się, w jaki sposób funkcjonowało społeczeństwo w poprzednim ustroju, czy nawet prześledzić losy bohaterów z kalendarzem w ręku.

Kwiat kalafiora – miejsce akcji

Miejsce akcji jest tak samo dokładnie określone, jak jej czas. Wszystkie wydarzenia mają miejsce w Poznaniu. Czytelnik przede wszystkim zagląda do mieszkania przy ulicy Roosevelta 5, gdzie mieszkają Borejkowie. Wydarzenia rozgrywają się też w liceum, do którego chodzi Gabriela, w szpitalu przy ulicy Przybyszewskiego, w domu Anieli Kowalik w willi przy Noskowskiego, niedaleko Mostu Teatralnego, czy Nad Wierzbakiem, gdzie mieszka kuzynka Joanna. Autorka wielokrotnie podaje też nazwy ulic, które już przestały obowiązywać, tak jak na przykład ulica Armii Czerwonej, obecnie znanej jako Święty Marcin albo Rondo Kopernika, dziś Kaponiera. Dzięki temu powieść jest też doskonałym świadectwem licznych przemian politycznych w kraju. Musierowicz wspomina o wielu miejscach znanych w Poznaniu, takich jak Liceum Poligraficzne, Dom Mody „Telimena”, kino Bałtyk, gdzie Gabriela udawała się na filmy z Pyziakiem. Ojciec Borejko pracuje w Bibliotece Raczyńskich, bohaterowie często mijają Most Teatralny, Operę, czy park Teatralka. W ten sposób autorka utrwaliła dawny obraz Poznania, do którego można obecnie wracać w trakcie lektury jej dzieł. 


Przeczytaj także: Najważniejsze założenia Utopii według Morusa

Aktualizacja: 2024-11-14 17:42:29.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.