Magiczne drzewo. Czerwone krzesło – problematyka

Autorka problematyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” to powieść Andrzeja Maleszki, która otwiera cały cykl książek. Przedstawia ona przygody trójki rodzeństwa, Filipa, Tosi i Kukiego, którzy pewnego dnia przypadkiem znajdują magiczne, czerwone krzesło, które spełnia wszystkie życzenia. W wyniku jego nieostrożnego użycia rodzice dzieci wypływają w roczny rejs dookoła świata, a rodzeństwo ma w tym czasie zostać pod opieką niesympatycznej ciotki Maryli. Dzieci postanawiają za wszelką cenę powstrzymać rodziców przed odpłynięciem i przeżywają wtedy liczne przygody. Autor w swoim dziele porusza także zróżnicowaną problematykę.

Spis treści

Spełnianie życzeń

Specjalne, magiczne krzesło spełnia różne życzenia osoby, która na przykład w danym momencie na nim siedzi. Jednak muszą zajść ku temu specjalne warunki, na przykład nie da się tego uczynić na odległość. Wątek ten pokazuje, jak wielkie konsekwencje mogą mieć lekkomyślne życzenia, na przykład takie jak to ciotki, które wysłało państwa Ross w rejs dookoła świata, ku rozpaczy ich dzieci. Odkręcenie skutków takiego życzenia jest bardzo trudne i wymaga wiele wysiłku od wszystkich. Autor pokazuje zatem, że należy ostrożnie wybierać to, czego człowiek sobie życzy, bo efekty spełnienia danego pragnienia mogą być zaskakujące i nie zawsze pozytywne.

Rodzina

W powieści przedstawiona zostaje kochająca się rodzina Rossów, czyli rodzice i trójka dzieci. Filip, Tosia oraz Kuki. Dzieci są zżyte z rodzicami, którzy nie wyobrażają sobie rozstania z nimi, nawet w celach zarobkowych. Dynamikę rodzinną burzy nielubiana Maryla, siostra mamy. To ona wysyła rodziców na statek. Ciotka kieruje się w życiu innymi wartościami od swojej siostry i dopasowuje się do swoich krewnych dopiero wtedy, kiedy rodzeństwo dzięki magicznemu krzesłu zmienia ją w dziecko. Filip, Tosia i Kuki trafiają pod opiekę niesympatycznej ciotki, a ich rodzice mają zniknąć z ich życia na rok. W związku z tym dzieci nie rozpaczają i nie czekają na ich powrót, tylko biorą sprawy we własne ręce. Dzieci aktywnie zajmują się tym, by ich rodzice wrócili do domu i pokonują w tym celu różne trudności, Zastanawiają się, co mogą zrobić, by rozwiązać swoje problemy i przechodzą do działania. Nie oczekują, że ktoś zrobi to za nich, przyjmują postawę aktywną, aby przywrócić rodzinę do normalności.

Dobro i zło

Autor wyraźnie dzieli bohaterów na tych pozytywnych - dzieci i ich rodzice - oraz negatywnych - dorosła ciotka oraz Max Rozmus. W jego powieści dobro nieustannie zwycięża, dzieci mimo trudności osiągają swój cel, zły oszust odpuszcza, a odmłodzona czarami ciotka okazuje się być bardziej sympatyczna i miła jako dziecko i zostaje zaakceptowana przez swoją rodzinę.

Dorastanie

Problematyka dorastania jest bezpośrednio związana z faktem, że bohaterami powieści są dzieci. Widać to na przykładzie Kukiego, który chce być traktowany poważnie, ale przez jego wiek rodzina często traktuje go jak malucha. Bohaterowie muszą też zmagać się z problemami typowymi dla ich wieku, na przykład takimi jak surowe sposoby wychowania ciotki, która próbuje wprowadzić dyscyplinę w życie dzieci i lubi je karać.


Przeczytaj także: Magiczne drzewo. Czerwone krzesło – najciekawsze wydarzenie z lektury

Aktualizacja: 2024-10-04 14:17:36.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.