Aladyn – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Klechdy sezamowe” to niezwykły zbiór magicznych, orientalnych baśni, które Bolesław Leśmian zebrał wspólnie i wydał w roku 1913. Teksty te często opowiadają o egzotycznych, magicznych historiach, w których bohaterowie spotykają się z fantastycznymi elementami. Przykładem może być baśń „Baśń o Aladynie i o lampie cudownej”. To właśnie tam tytułowy Aladyn zmienia swoje życie, znajdując magiczną lampę, która spełnia jego życzenia i sprawia, że bohater ostatecznie poślubia księżniczkę i zostaje sułtanem.

Charakterystyka Aladyna

Czytelnik poznaje Aladyna już jako młodego chłopca, który przysparza sporo problemów swoim rodzicom. Jest leniwy, a kiedy ojciec chce go nauczyć swojego rzemiosła, czyli krawiectwa, Aladyn nie chce się tego uczyć. Woli włóczyć się po ulicach miasta z rozmaitymi łajdakami. Przez kilka lat ojciec nieskutecznie próbował zachęcić syna do nauki, obawiając się, co się z nim stanie, jeśli rodzice odejdą, a Aladyn zostanie całkiem sam.

W końcu ojciec Aladyna umiera, a rodzina zostaje pozbawiona swojego jedynego żywiciela, ponieważ Aladyn dalej nie pracuje i nie ma żadnego fachu. Jego lenistwo przeraża i martwi jego ubogą matkę. Okazuje się jednak, że chłopcem interesuje się potężny czarnoksiężnik. Aladyn jest bowiem jedyną osobą, która może znaleźć i dotknąć magicznej lampy. Chłopak naiwnie wierzy w kłamstwo czarnoksiężnika, który twierdzi, że jest jego stryjem. Wystarczy kilka niezbyt przekonujących kłamstw, by Aladyn zaufał obcej osobie.

Wykazuje się jednak sprytem, gdy czarnoksiężnik próbuje odebrać mu lampę i uwięzić w podziemiu. Chłopak nie tylko nie oddaje mu lampy, ale też potem sam wydostaje się z pułapki. Aladyn następnie dzięki lampie zapewnia matce godne życie i sprytnie dorabia się na srebrnych naczyniach, które zostają po posiłkach dostarczanych mu przez błękitnego ducha z lampy.

Aladyn buntowniczo sprzeciwia się też zakazowi króla i jako jedyny podgląda księżniczkę, gdy ta przygląda się swojemu odbiciu w wodzie. Aladyn jest ambitny i postanawia, że to ona będzie jego żoną. Nie załatwia jednak tej sprawy sam i wyręcza się pomocą matki oraz ducha, sam jedynie oczekując na efekty ich działań. Jest też tak zawzięty i uparty, że wielokrotnie nie dopuszcza do tego, by księżniczka poślubiła innego mężczyznę. Gdy czarnoksiężnik kradnie mu lampę, Aladyn i tak ją odzyskuje, jest zatem zdeterminowany.

Nic go nie powstrzymuje na jego drodze do zmiany swojego życia na lepsze. W ten sposób z biednego chłopaka z ulicy Aladyn staje się mężem księżniczki, a następnie sułtanem. Jest to zatem ogromny awans społeczny, który nie byłby możliwy, gdyby nie magiczna lampa, którą zyskał dzięki potężnemu czarnoksiężnikowi.

Trudno nazwać Aladyna pozytywnym bohaterem. Od początku baśni jawi się on jako chłopak leniwy, pozbawiony chęci do pracy, naiwny i beztroski, który nie myśli o przyszłości. Ostatecznie jednak jego spryt, determinacja i brak zahamowań, a także skłonność do buntu sprawiają, że zupełnie odmienia swoje życie.


Przeczytaj także: Ali-Baba – charakterystyka

Aktualizacja: 2024-09-25 21:37:43.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.