Moralność pani Dulskiej – czas i miejsce akcji

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Gabriela Zapolska zdobyła miejsce w historii literatury polskiej między innymi dzięki dramatowi zatytułowanemu „Moralność pani Dulskiej”, którego pierwsza prapremiera odbyła się w 1906 r. w Krakowie. Dramat ten opowiada o losach tytułowej bohaterki, Anieli Dulskiej, która reprezentuje kołtuńską mentalność mieszczaństwa, jaką Zapolska zaobserwowała. Historia koncentruje się na romansie Zbyszka, syna Dulskiej, ze służącą Hanką, która zachodzi z nim w ciążę. „Moralność pani Dulskiej” to realistyczny dramat, inspirowany prawdziwymi postaciami, co pozwala łatwo określić jego czas i miejsce akcji.

Spis treści

Moralność pani Dulskiej – miejsce akcji

Miejsce akcji dramatu to miasto, a akcja dramatu przedstawia życie klasy mieszczańskiej, z łatwo rozpoznawalnymi szczegółami, które mogą wskazywać na Lwów. W tekście pojawiają się odniesienia do miejsc takich jak Wysoki Zamek, dzielnica Zamarstynów, czy miejscowość Brzuchowice pod Lwowem, gdzie Dulska obawia się przenieść w razie rodzinnego skandalu. Bohaterowie posługują się lwowską walutą – guldenami, reńskimi, koronami i centami. W ich języku można znaleźć słowa charakterystyczne dla zaboru austriackiego, co również pozwala zidentyfikować miejsce akcji.

Moralność pani Dulskiej – czas akcji

Czas akcji jest równie łatwy do określenia – to epoka Młodej Polski. W tekście pojawiają się kawiarnie, knajpy, lumpki i tingle, a Zbyszek posługuje się słownictwem typowym dla młodopolskiego środowiska artystycznego, do jakiego aspiruje. Zapolska używa też charakterystycznego dla tej epoki terminu "kołtun". Mieszkania bohaterów są urządzone w popularnym wówczas stylu secesyjnym, a Dulska obawia się, że jej syn mógłby przyłączyć się do socjalistów. Autorka kpi także z popularnej wówczas chłopomanii, co wyraża się w pragnieniu Hesi, by uczesać się jak wiejska dziewczyna. Wszystkie te detale wskazują na okres Młodej Polski jako czas akcji dramatu.

„Moralność pani Dulskiej” została opublikowana w 1907 roku, co oznacza, że Zapolska odnosi się do czasów jej współczesnych, umieszczając akcję swojego dramatu w znanej jej rzeczywistości. Dzięki temu całość wypada bardzo realistycznie, oddając autentyczność obserwacji autorki.


Przeczytaj także: Moralność pani Dulskiej – dlaczego Zbyszek nie lubi swojej rodziny?

Aktualizacja: 2024-08-06 20:27:23.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.