Udowodnij, że Gustaw doskonale potrafi manipulować Anielą. Opisz argumenty jakich używa i określ ich typ

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Śluby panieńskie” to jedna z najbardziej znanych komedii, jakie wyszły spod pióra Aleksandra Fredry, jednego z najsłynniejszych twórców epoki romantyzmu. To dzieło opowiada historię i miłosne perypetie dwóch par - Gustawa i Anieli oraz Klary i Albina. Jedną z najważniejszych postaci jest właśnie Gustaw, czyli młodzieniec, który ma oświadczyć się Anieli. Początkowo nie jest tym zachwycony, ale kiedy Aniela z powodu ślubów panieńskich odrzuca jego propozycję, Gustaw zmienia nastawienie. Efektem tego jest jego intryga oraz liczne manipulacje, dzięki którym młodzieńcowi udało się ostatecznie przekonać do siebie Anielę i skłonić ją do przyjęcia jego oświadczyn.

Przede wszystkim Gustaw manipulował przyszłą żoną poprzez swoje zachowanie oraz poziom okazywanego jej zainteresowania. Początkowe ignorowanie Anieli miało zapewnić Gustawowi jak najdłuższą wolność od małżeństwa, które wiązało się z życiem na wsi, za którym Gustaw nie przepadał. Ostatecznie dziewczyna odrzuciła jego zaręczyny, co z kolei skłoniło Gustawa do rozpoczęcia zupełnie odwrotnych starań.

Gustaw doskonale manipulował Anielą i szantażował ją emocjonalnie. Jedną z jego metod było wzbudzanie zazdrości w dziewczynie. Osiągnąć to chciał poprzez wymyślenie nieistniejącej ukochanej o takim samym jak Aniela imieniu. Postać ta miała sprawić, że Aniela poczuje się niepewnie względem swojej pozycji i pewności małżeńskich postanowień Gustawa względem niej. Młodzieniec chciał sprawiać wrażenie niedostępnego pod względem emocjonalnym, co miało wywołać w Anieli zazdrość i spowodować, że przychylniej odniesie się ona do niego.

Innym przejawem manipulacji Gustaw było pokazywanie się od lepszej strony. Chciał się on zaprezentować w oczach Anieli jako wierny, nieszczęśliwy kochanek. Osiągnął to, prosząc ją o napisanie w jego imieniu listu do jego ukochanej, ponieważ on sam nie mógł tego zrobić z powodu nieistniejącej rany na ręce. Aniela została wówczas oczarowana siłą jego uczucia oraz pasją, jaką okazywał swojej ukochanej Gustaw. To spowodowało w niej pojawienie się pozytywnych uczuć względem zakochanego młodzieńca.

Przekazywanie fałszywych informacji to kolejny element strategii Gustawa. Nie tylko okłamał Anielę co do swojej wymyślonej ukochanej czy też rany na ręce, która nigdy nie istniała. Wprowadzał ją też w błąd odnośnie dalszych losów Klary i skłamał, że ma ona wyjść za Radosta. Wszystkie te informacje znacznie wpływały na osąd naiwnej i dobrej Anieli oraz na jej emocje i uczucia. Gustaw manipulował nią szantażem emocjonalnym, kłamstwami i kreowaniem wizerunku do tego stopnia, że ostatecznie osiągnął swój cel, czyli zaręczyny z Anielą.


Przeczytaj także: Krytyka sentymentalizmu w Ślubach panieńskich

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.