Krytyka sentymentalizmu w Ślubach panieńskich

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Śluby panieńskie” to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Aleksandra Fredry. Ta komedia romantyczna stanowi swoistą odpowiedź na ówczesne literackie trendy, odbiegając od typowych założeń epoki romantyzmu. Utwór opowiada historię miłosną dwóch par, a główną oś fabularną stanowią tytułowe śluby, które składają Klara i Aniela, przysięgając, że nigdy nie wyjdą za mąż. Jednak Albin i Gustaw starają się zmienić ich podejście, co staje się źródłem komizmu w utworze.

Fredro nie tylko przeciwstawia się schematom romantycznym, ale też krytykuje sentymentalizm – prąd literacki i filozoficzny, który dominował od lat 70. XVIII wieku. Główne idee tego nurtu, takie jak indywidualizm, powrót do natury i gloryfikacja uczuć, były rozwijane przez autorów takich jak Laurence Sterne czy Jean Jacques Rousseau. Tworzyli oni sielanki i powieści sentymentalne, skupiając się na emocjonalnych przeżyciach bohaterów.

Twórczość Fredry powstała w czasach, gdy romantyzm i sentymentalizm były szczególnie popularne, jednak on sam pisał w kontrze do tych nurtów, a jego bohaterowie stanowili karykaturę romantycznych postaci. W „Ślubach panieńskich” Klara i Aniela, zaczytane w romantycznych powieściach, nabierają przekonania o niewierności i zmienności mężczyzn, co prowadzi je do złożenia przysięgi pozostania w stanie panieńskim. W kontrze do tego, Albin – typowy romantyczny kochanek – oraz Gustaw, będący jego całkowitym przeciwieństwem, próbują przekonać dziewczęta, by zmieniły zdanie.

W przeciwieństwie do typowych dla romantyzmu wzniosłych uczuć, Fredro pokazuje, że miłość nie jest najważniejsza. Bohaterowie nie zakochują się od pierwszego wejrzenia, a zaręczyny są wynikiem intrygi Gustawa. Jedynie Albin cierpi z powodu miłości, co jest obiektem żartów, natomiast Gustaw odrzuca idealizację wiejskiego życia. Fredro dodatkowo wprowadza teorię magnetyzmu serca, mówiącą o wzajemnym przyciąganiu się ludzi.

Zatem zarówno fabuła, jak i bohaterowie, służą Fredrze do wyśmiania kluczowych elementów romantyzmu i sentymentalizmu, wskazując na ich słabości i oferując bardziej pragmatyczne podejście do miłości.


Przeczytaj także: Koguty interpretacja

Aktualizacja: 2024-09-21 15:45:42.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.