Śluby panieńskie - główne wątki

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Śluby panieńskie” to pochodząca z epoki romantyzmu komedia autorstwa Aleksandra Fredry. Opowiada ona o perypetiach dwóch par, Albina i Klary oraz Gustawa i Anieli. Historia pokazuje ich zawiłą drogę do zaręczyn, które utrudniają tytułowe śluby panieńskie, czyli przyrzeczenie dziewcząt, że nigdy nie wyjdą za mąż i nie uwierzą w szczere uczucia do nich. W komedii pojawia się jednak wiele innych, istotnych wątków. 

  • Wątek ślubów panieńskich
  • Wątek przyjaźni Gustawa i Radosta
  • Wątek miłosny
  • Wątek intrygi Gustawa
  • Wątek życia na wsi
  • Wątek ślubów panieńskich

    Najważniejszym wątkiem jest ten, który dotyczy tytułowych ślubów panieńskich, które złożyły Klara i Aniela. Dziewczęta na podstawie licznych lektur doszły bowiem do wniosku, że mężczyznom nie można ufać i na warto wierzyć w szczerość ich uczuć. Mieli bowiem ono być wyrachowani i manipulować kobietam, a także szybko tracić nimi zainteresowanie. W związku z tym dziewczęta postanowiły, że nigdy nie wyjdą za mąż, co znacznie utrudniło Albinowi i Gustawowi starania o nie. By zmienić podejście Klary i Anieli do zamążpójścia, Gustaw ucieka się do intrygi, która ostatecznie kończy się prawdziwym sukcesem i podwójnymi zaręczynami.

    Wątek przyjaźni Gustawa i Radosta

    Ważnym wątkiem jest ten, który przedstawia relację Gustawa i jego wuja Radosta. Starszy mężczyzna troszczy się o młodszego, a także darzy go ciepłym uczuciem. Radost stara się nakłonić Gustawa do prowadzenia bardziej statecznego i spokojnego życia, a także do ożenienia się z Anielą. Chce go widzieć w udanym związku, jednak tryb życia Gustawa znacznie mu to utrudnia. Gustaw docenia jego troskę, ale i tak nieustannie stawia na swoim i robi to, co uważa za słuszne. Radost jednak też go rozumie, bo sam ma za sobą burzliwą przeszłość. Wątek ten pokazuje, jak wartościowa jest ich relacja mimo trudności, przez jakie przechodzą.

    Wątek miłosny

    Jednym z głównych wątków jest też ten, który dotyczy miłości czy magnetyzmu serca. Albin kocha się w Anieli, natomiast Gustaw ma zamiar oświadczyć się Anieli. Fredro w swojej komedii kpi jednak z romantycznego spojrzenia na miłość i ukazuje teorię magnetyzmu serc. Jego bohaterowie nie zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, muszą za to na to uczucie zapracować i dojrzewa w nich ono stopniowo. Fredro miał bowiem zdecydowanie inny pogląd na miłość niż reszta współczesnych mu twórców romantycznych. Bohaterowie muszą nauczyć się też, czym jest miłość i jak ją przeżywać. Dopiero wtedy są gotowi, by się zaręczyć.

    Wątek intrygi Gustawa

    By doszło do zaręczyn, niezbędny był wątek intrygi Gustawa. Zainicjował on ją, by doprowadzić do tego, że Aniela zgodzi się za niego wyjść, mimo złożonych przez nią ślubów panieńskich. Intryga Gustawa sprawiła, że młodzieniec wymyślił wiele kłamstw, które opowiadał innym. Dotyczyło to między innymi wymyślonej ukochanej, zranienia ręki czy planowanych zaręczyn Klary z Radostem. Manipulował innymi i sprawiał, że wierzyli w opowiadane przez niego kłamstwa. To spowodowało między innymi to, że Klara łaskawiej spojrzała na Albina, ponieważ sądziła, że grozi jej małżeństwo z dużo starszym od niej Radostem. Wyznanie miłości Gustawa do innej kobiety z kolei poruszyło Anielę i przekonało ją do niego.

    Wątek życia na wsi

    Kolejnym wątkiem jest życie na wsi, które Fredro wyraźnie idealizuje. Pokazuje je jako doskonałe, ale równocześnie wprowadza postać Gustawa, którego wieś nudzi. Pochodzi on bowiem z Warszawy i pobyt w wiejskim dworku jest dla niego udręką, brakuje mu bowiem miejskich rozrywek. Małżeństwo spowoduje porzucenie życia w mieście, zatem Gustaw unika oświadczyn, jak tylko może i oddala je w czasie. Ostatecznie jednak i tak zaręcza się z pochodzącą z wiejskich stron Anielą, co spowoduje zmianę miejsca jego zamieszkania.


    Przeczytaj także: Jaką rolę w Zemście i Ślubach panieńskich odgrywają relacje między młodymi ludźmi a ich rodzicami i opiekunami? Czy różnią się od funkcjonujących współcześnie?

    Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.