Asiunia – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Asiunia” to powieść Joanny Papuzińskiej skierowana do najmłodszych czytelników i po raz pierwszy opublikowana w roku 2011. Opiera się ona o osobiste doświadczenia autorki z okresu II wojny światowej, kiedy była ona zaledwie kilkuletnim dzieckiem. Doświadczyła jednak wielu trudów z tym związanych. W swoim utworze Papuzińska przedstawia też własną rodzinę i opisuje, w jaki sposób udało się jej przetrwać wszystkie trudy związane z wojną. Tytułową i główną bohaterką jest oczywiście Asiunia, czyli Papuzińska i to z jej perspektywy czytelnik poznaje rozmaite wydarzenia, jakie opisuje autorka tego dzieła.

Spis treści

Asiunia 

Przychodzi na świat w roku 1939, zatem wtedy, kiedy wybucha II wojna światowa. W momencie rozpoczęcia się akcji powieści dziewczynka ma około pięciu lat, mieszka z rodzicami i rodzeństwem w Warszawie przy ulicy Mątwickiej, a starszy brat uczy ją, by zawsze pamiętała adres, ponieważ jest to bardzo ważne w razie zgubienia się i bezpiecznego powrotu. W wyniku aresztowania rodziców Asiunia zostaje rozdzielona z rodziną i zaczyna trafiać do rozmaitych domów zastępczych. W jednym z nich zaprzyjaźnia się z dziewczynką o imieniu Elka, a w innym ciocia Ola organizuje dla niej letnie ubrania. Ostatecznie dziewczynka trafia pod opiekę babci, gdzie spotyka się znów ze swoim rodzeństwem. Trudne doświadczenia nie zmieniają tego, że Asiunia jest małym dzieckiem, lubi się bawić i żartować. Wykazuje się też wrażliwością, skupia się na takich szczegółach jak różnice w brzmieniu wiatru. Ma bogatą wyobraźnię, dzięki czemu nawet zrujnowany dom babci przypomina jej leśnego trolla. To, co się dzieje wokół niej w związku z wojną, jest dla Asiuni trudne do zrozumienia ze względu na jej bardzo młody wiek. Mimo to dziewczynka praktycznie nie wie, jak wygląda świat bez wojny. Często jednak wojną tłumaczy sobie różne zdarzenia. Razem z rodziną przeżywa wiele trudnych chwil w czasie nalotów, czy później zimą w zrujnowanym domu babci. Asiunia tęskni za wieloma rzeczami, utraconymi z powodu wojny.

Ciocia Ola (zwana Tygrysem)

Jedna z osób, pod opiekę których trafia Asiunia po aresztowaniu jej rodziców. To wesoła i żartobliwa kobieta. Często bawiła się z dziewczynką, właśnie udając tygrysa. To dobra i pomocna osoba. Gdy Asiunia i jej rodzina nie mieli już nic i było im trudno, ciocia Ola przywiozła im kaszę, co bardzo wszystkim pomogło. To ona znalazła też dla dziewczynki ubrania na lato, gdy ta do niej trafiła. Ciocia Ola prowadziła też schronisko dla dzieci, które straciły rodziców lub zostały z nimi rozdzielone. To zaradna, dobrze zorganizowana i opiekuńcza osoba, która nikomu nie odmawia pomocy w razie potrzeby.

Babcia Asiuni 

Opiekuje się rodzeństwem pod nieobecność rodziców. Dzieci mieszkają w jej domku letniskowym, który potem zostaje zrujnowany. Jest bardzo zaradna, nie załamuje się. Potrafi ugotować jedzenie z różnych roślin i radzi sobie, jak tylko może. W czasie nalotu to ona ratuje kluski, nie mogąc dopuścić do tego, by cenne jedzenie się zmarnowało. Kobieta bardzo poświęca się dla swoich wnuków, ale utrzymuje, że to one zajmują się nią.

Rodzeństwo Asiuni 

Ewa, Danka, Przemek, Krzysztof, Marek i Tomek. Są oni starsi od Asiuni. Autorka przede wszystkim opisuje zaradnych, starszych braci, którzy opiekują się wszystkimi, sprzedają rzeczy, by przetrwać, organizują opał, czy jedzenie. Bracia jako harcerze planowali też udać się do stolicy i walczyć w powstaniu. Mimo młodego wieku bracia dziewczynki postępują bardzo dojrzale i odpowiedzialnie, są też wsparciem dla babci.

Rodzice Asiuni 

Początkowo starają się chronić swoje dzieci w czasie wojny i dbają o ich bezpieczeństwo. Niestety, mimo to, zostają aresztowani i rozdziela się ich z dziećmi. Na końcu powieści do rodziny dołącza wreszcie ojciec.

Elka 

Dziewczynka w wieku Asiuni, którą bohaterka poznaje w jednym z zastępczych domów. Dziewczynki nawiązują bliższą relację i zaprzyjaźniają się ze sobą.

Trzy starsze damy 

Jako pierwsze opiekują się Asiunią, gdy ta zaczyna wędrówkę po zastępczych domach. Zajmują się również małą Elką.


Przeczytaj także: Dzieje Tristana i Izoldy – motywy literackie

Aktualizacja: 2024-10-01 00:27:59.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.