„Śluby panieńskie” to komedia z epoki romantyzmu napisana przez Aleksandra Fredro, jednego z najwybitniejszych komediopisarzy w literaturze polskiej. W tej sztuce Fredro opisuje perypetie dwóch par dążących do zaręczenia się i zawarcia małżeństwa. Mimo niewielu postaci, każda z nich jest zaangażowana w intrygę, która prowadzi do zawiązania związków.
Spis treści
Główny bohater, młodzieniec z Warszawy, który ceni sobie dobrą zabawę i nudzi się życiem na wsi. Ma się zaręczyć z Anielą, ale opóźnia decyzję, aby uniknąć rezygnacji z ulubionego stylu życia. Gustaw jest sprytny, inteligentny i manipuluje ludźmi w celu realizacji swoich celów. Pomimo jego wyrachowania, wzbudza sympatię wśród takich osób jak Radost czy pani Dobrójska. Ostatecznie Gustaw wpada w pułapkę własnej intrygi i prawdziwie zakochuje się w Anieli.
Młoda dziewczyna, przebywająca w dworku pani Dobrójskiej, towarzyszką Anieli. Swoją wiedzę o mężczyznach czerpie z lektur i uważa, że są oni niezdolni do prawdziwych uczuć. Razem z Anielą składa śluby panieńskie i nie chce wychodzić za mąż. Klara jest buntownicza i sarkastyczna, dostrzega absurdalność norm społecznych i traktuje Albina pogardliwie. Dopiero groźba małżeństwa z Radostem zmienia jej postępowanie, a Klara staje się ofiarą swoich czasów.
Córka pani Dobrójskiej i towarzyszka Klary, ma wyjść za Gustawa. Jest dobra i naiwna, składa śluby panieńskie i nie chce się wychodzić za mąż, ale jest wrażliwa i podatna na urok Gustawa, w którym się zakochuje. Aniela jest spokojna i łagodna, a śluby panieńskie są jej jedynym objawem buntu wobec matki, głównie pod wpływem silnej osobowości Klary.
Młodzieniec nieszczęśliwie zakochany w Klarze, parodia romantycznego kochanka, który cierpi z powodu swojego uczucia. Adoruje Klarę, mimo że ona go pogardza. Brakuje mu inicjatywy i siły charakteru, a sukces odnosi dopiero wtedy, gdy zaczyna działać pod wpływem sprytnego Gustawa. Klara zgadza się na małżeństwo z Albinem tylko z powodu perspektywy małżeństwa z Radostem, który jest od niej dużo starszy.
Stryj Gustawa, martwiący się planami małżeńskimi młodzieńca. Jest starym kawalerem, odznaczającym się dobrodusznością i wyrozumiałością, ale jego pouczenia nie robią wrażenia na Gustawie. Radost ma do Gustawa ogromną słabość i często mu ją okazuje, rozumiejąc i wybaczając jego wybryki.
Szlachetna, dobra i mądra matka Anieli, do której dziewczęta zwracają się z problemami. W przeszłości miała związek z Radostem. Choć jest świadoma wad mężczyzn, pokazuje Klarze i Anieli także ich pozytywne cechy. Wychowuje córkę zgodnie z tradycjami, ale wykazuje wyrozumiałość.
Służący Gustawa i wyprowadzacz koni. Wiernie służy Guciowi, ukrywając jego nocne nieobecności i czekając, aby wpuścić go oknem do pokoju.
Aktualizacja: 2024-09-24 19:20:03.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.