Trzej muszkieterowie - bohaterowie

Autorem charakterystyk bohaterów jest: Grzegorz Paczkowski.

Trzej muszkieterowie Aleksandra Dumasa to legendarna powieść przygodowa. Autor zawarł w niej wielu rozmaitych bohaterów, których charaktery wymykają się stereotypowym czarno-białym schematom literackim. Nadal są tutaj jednoznacznie dobrzy i jednoznacznie źli bohaterowie, jednak w większości przypadków podział ten nie jest aż tak oczywisty. 

 • D'Artagnan
 • Atos
 • Portos
 • Aramis
 • Kapitan de Teville
 • Milady
 • Kardynał Richelieu
 • Lord de Winter
 • Pan Boancieux
 • Konstancja Bonaciex
 • Anna Austriaczka
 • Ludwik XIII 
 • D'Artagnan

  Młody Gaskończyk, który dopiero pretenduje do miana muszkietera. Jest odważny i mężny, świetnie włada szpadą, nie boi się żadnych wyzwań, a jego męstwo graniczy często z brawurą. Stara się rzucić wyzwanie całemu światu, by tylko spełnić własne cele i marzenia. Przypada do gustu muszkieterom i zaprzyjaźnia się z nimi. Ze względu na swój wiek bywa zagubiony w sprawach emocjonalnych, zaskakuje go również stopień skomplikowania polityki. 

  Atos

  Jeden z głównych muszkieterów. Mistrz szermierki władający również sporym doświadczeniem życiowym. Cechuje go rozwaga i odpowiedzialność. Nigdy nie wybiega przed szereg. Miewa przesadne skłonności do wina. Kiedy trzeba bywa nawet okrutny i bezwzględny, jednak na co dzień jest oddany lojalny i szlachetny. 

  Portos

  Drugi z muszkieterów. Nie dorównujący swoim towarzyszom pod względem intelektu, ale prześcigający ich siłą, rubasznością i dowcipem. Jest człowiekiem prostym, ale bardzo odważnym i oddanym królowi oraz swojej służbie. Jego prostota ułatwia mu nie pakowanie się w żadne dworskie intrygi w przeciwieństwie do swoich towarzyszy. 

  Aramis

  Trzeci z muszkieterów który najbardziej pragnie zostać mnichem. Sprawia wrażenie bardzo pobożnego, jednak porywcza natura nie pozwala mu odłączyć się od szabli. Uwielbia również dworskie intrygi i towarzystwo pięknych kobiet. 

  Kapitan de Teville

  Kapitan królewskich muszkieterów. Od początku widzi materiał na sprawnego żołnierza w D'Artagnanie, dlatego otacza go niemal ojcowską troską. 

  Milady

  Szpieg kardynała Richelieu. Była żona Atosa, która już w młodości została skazana i była więziona za przestępstwa. Kobieta wyrachowana i pozbawiona jakichkolwiek hamulców moralnych. Dla zwycięstwa i zaspokojenia swoich własnych żądz jest w stanie zrobić wszystko. Nie panuje nad swoimi emocjami, niesie ją morderczy instynkt, dla którego jest w stanie poświęcić niejedno ludzkie życie. 

  Kardynał Richelieu

  Szara eminencja Francji.Pod przykrywką pokornego duchownego, dbającego o dobro ojczyzny jest bezwzględnym politykiem, który pragnie wciąż poszerzać granice swojej władzy, a nawet przejąć jej całość. Rządzi za pomocą sieci szpiegów, którzy wywołują coraz nowsze intrygi. Jest dwulicowy, zakłamany i nie cofnie się przed niczym, co może przynieść mu większy zysk. 

  Lord de Winter

  Angielski szlachcic. Brat Milady, który na początku omamiony przez siostrę współpracuje z nią i stara się ją chronić, jednak po tym jak zostaje uświadomiony przez muszkieterów, kim tak naprawdę kobieta jest, przystaje do nich, pomaga w jej ujęciu, a nawet uczestniczy w jej egzekucji. 

  Pan Boancieux

  Właściciel stancji, w której początkowo zamieszkuje D'Artagnan. Człowiek słabej woli, który zostaje szpiegiem kardynała. 

  Konstancja Bonaciex

  Żona pana Bonacieux, kochanka D'Artagnana. Jest bliską służącą królowej przez co zostaje wplątana w intrygę związaną z diamentowymi spinkami. Dzięki udziałowi w tej intrydze D'Artagnan zyskuje sobie przychylność kobiety, jak i królowej. Niestety Konstancja zostaje otruta przez Milady i umiera na rękach ukochanego. 

  Anna Austriaczka

  Żona króla Francji, która ma jednak romans z angielskim księciem, w którym jest zakochana bez pamięci.  

  Ludwik XIII 

  Król Francji, który nie jest w stanie swobodnie zarządzać krajem. Nie potrafi panować nad administracją, nie dostrzega piętrzących się wokół niego intryg, a także pozwala na coraz więcej kardynałowi Richelieu, który powoli przejmuje jego władzę.  Nieporadny władca. 


  Przeczytaj także: D'Artagnan - charakterystyka

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.