Autorem charakterystyki jest: Grzegorz Paczkowski.

D'Artagnan to główny bohater powieści Aleksandra Dumasa, pt. Trzej muszkieterowie. Wchodzi on w kontakt z tytułowymi muszkieterami, kiedy pragnie zostać jednym z nich. Widzimy jak z fascynacji starszymi przyjaciółmi staje się jednym z nich. Dorasta i dojrzewa na naszych oczach. 

Charakterystyka D'Artagnana

D'Artagnan w momencie rozpoczęcia powieści ma zaledwie osiemnaście lat. Pochodzi z Gaskonii i właśnie odbywa podróż do Paryża, by tam wstąpić do akademii wojskowej, gdzie mógłby się szkolić na muszkietera. Jest człowiekiem przede wszystkim bardzo mężnym, choć bardzo młody wiek nadaje temu męstwu wyraz raczej brawury niż odpowiedzialnej odwagi. Chłopak został naszpikowany opowieściami o honorze, męstwie i odwadze wynikającej z bycia Gaskończykiem i z pochodzenia z danego rodu. Nie dziwne więc, że przyszłość wojskowa jest jedyną, jaką przed sobą widzi. 

Ową brawurę widać dobrze po tym, jak w pierwszym dniu pobytu w Paryżu, naraża się aż trzem muszkieterom i zostaje wyzwany na trzy pojedynki, z których każdy może być dla niego śmiertelny. Zbieg okoliczności ratuje go przed odbyciem tych starć,a jego przeciwnicy stają się jego wzorami i protektorami na drodze do bycia muszkieterem. 

D'Artagnan jest bardzo młody i ulega wszystkim możliwym namiętnościom związanym ze swoim wiekiem. Są to w głównej mierze namiętności natury damsko-męskiej. Młodzieniec bardzo często popada w kolejne zauroczenia, które jednak z czasem okazują się jedynie kolejnymi afektami, nie mającymi zbyt wiele wspólnego z prawdziwym, głębokim i odpowiedzialnym uczuciem. Fascynują go piękne dziewczyny, ale także dostojne arystokratki, dla których jest w stanie rzucić się w pogoń za najniebezpieczniejszymi ludźmi w kraju. Jest więc porywczy, nie tylko w uczuciach, lecz w okazywaniu ich w najrozmaitsze sposoby. D'Artagnan jednak jest w stanie bardzo szybko zmieniać obiekty swoich uczuć, poprzednie partnerki pozostawiając na łaskę samotności. 

Paryż jest dla młodego muszkietera nie tylko bramą do świata służby muszkieterskiej, lecz także wejściem w świat wielkiej polityki. Ten śliski wymiar bardzoszybko uczy D'Artagnana sprytu, wyrachowania i dbania przede wszystkim o własne interesy, nawet jeśli stoją one w sprzeczności z partykularnymi interesami samego władcy. Młodzieniec wikła się w różnego rodzaju mniejsze lub większe układy, byle tylko stworzyć pozór, że cały czas postępuje według przyjętego kodeksu moralnego. Nie są to w jego przypadku wielkie odstępstwa, ale pokazują jak trudno w dorosłym świecie polityki trzymać się jednego kursu. 

D'Artagnan jest postacią niewolną od błędów, potknięć i wad. Nie można mu jednak odmówić honorowości oraz dobrej wiary, którą stara się kierować w życiu. Owszem, niekiedy ulega pokusom - czy to damsko-męskim, czy tym związanym z awansem lub władzą. Wynika to z jego młodego wieku i braku świadomości na temat niektórych spraw. Ostatecznie jednak zawsze staje po stronie dobra, szlachetności oraz muszkieterskiego kodeksu, który nosi głęboko pod sercem każdego dnia. 


Przeczytaj także: Atos - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.