Wyjaśnij, jak rozumiesz zawołanie: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

Autorem opracowania jest: Grzegorz Paczkowski.

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - to chyba jedno z najpopularniejszych haseł pochodzących z literatury, które w dodatku przeszło do języka potocznego i utrzymuje się w nim do dziś. Jest to powiedzenie wzięte z Trzech muszkieterów Aleksandra Dumasa i stanowiło wyraz przyjaźni, lojalności oraz poświęcenia, jakim wiele dowodów dawali główni bohaterowie na ich kartach.

Dla mnie osobiście jest w tym haśle coś magicznego. Jest ono niemal poetyckie, ponieważ w małej ilości słów wyraża bardzo dużo treści. Odczytując to powiedzenie dosłownie, mamy do czynienia z wyrazem przyjacielskiej solidarności. Wszyscy pracujemy na powodzenie całej grupy i pojedynczych jej członków. Grupa jednak może funkcjonować poprawnie wyłącznie wtedy, gdy każdy jej członek będzie w stanie poświęcić się nie tylko dla niej w całości,lecz także dla pojedynczych jej członków. Muszkieterowie z powieści Dumasa bardzo często dawali dowody te lojalności. Kiedy pojedynczo byli zaangażowani w jakieś partykularne misje, zawsze mieli na uwadze to, co w danej chwili może dziać się z towarzyszami i jeśli groziło im jakieś niebezpieczeństwo, bez wahania ruszali na pomoc. Gdy byli razem, stanowili zespół nie do pokonania, który dokonywał rzeczy niemożliwych do dokonania przez kogokolwiek innego. 

W szerszym kontekście możemy interpretować to hasło jako wzór relacji nie tylko przyjacielskiej, lecz także w ogóle społecznej. Wiele dzieł bowiem mówi o tym, że jakiekolwiek społeczeństwo działa naprawdę poprawnie dopiero wtedy, gdy wszyscy jego członkowie pracują na dobro ogółu. Dopiero wówczas wytwarza się przestrzeń, w której całe społeczeństwo może konstruktywnie wspierać konkretne jednostki tak, by te nie doświadczały zbyt wielkich trudności w codziennym życiu. 

Jak więc widać maksyma stworzona przez Aleksandra Dumasa w jego legendarnej powieści ma bardzo wiele znaczeń i można ją interpretować na naprawdę wiele sposobów. Myślę, że w dzisiejszych czasach powinniśmy sobie wziąć ją głęboko do serca, ponieważ prezentuje ona pewien uniwersalny wzór życia i funkcjonowania nie tylko pojedynczych ludzi, ale także całych zbiorowości. W obu tych przypadkach możemy doświadczyć wielu benefitów, ponieważ jeśli my będziemy w stanie poświęcić się dla zbiorowości, to istnieje dużo większa szansa, że kiedy przyjdzie odpowiedni moment, zbiorowość będzie w stanie odwdzięczyć się pomocą w naszym kierunku i pomoże przebrnąć nam przez trudniejszy pod jakimkolwiek względem czas.


Przeczytaj także: Czego nauczyła cię powieść Trzej muszkieterowie?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.