Autorem charakterystyki jest: Grzegorz Paczkowski.

Aramis to jeden z głównych bohaterów Trzech muszkieterów Aleksandra Dumasa. To postać najbardziej niejednoznaczna i skomplikowana pod względem charakterologicznych. Trudno jest go jednoznacznie scharakteryzować, a tym bardziej ocenić, niemniej jest bohaterem magnetycznym i bardzo intrygującym. 

Charakterystyka Aramisa

Aramis to, pomijając D'Artagnana, najmłodszy muszkieter w drużynie. Najmłodszy i chyba o najciekawszej historii i najbardziej niezwykłym jak na wojskowego usposobieniu. Jego marzeniem bowiem było zawsze zostanie księdzem. Dążył do tego, jednak losowe wydarzenia sprawiły, że ten plan z początku się nie powiódł. Równie zaskakujące było zastąpienie sutanny mundurem, zwłaszcza, że Aramis muszkieterem był naprawdę znakomitym, a na polu walki nie miał sobie równych. Cały czas towarzyszyło mu jednak duchowne podejście do rzeczywistości. Był przy tym człowiekiem bardzo wrażliwym oraz obdarzonym zmysłem poetyckim. Miał w sobie jednak pewien rodzaj mroku, który niekiedy wstrzymywał ludzi od pełnego zaufaniu mu. 

Trudno się dziwić, Aramis był intrygantem, świetnie odnajdywał się w świecie spisków, niewielkich oszustw i dworskich manipulacji. Potrafił wykorzystywać swoje znajomości (w tym tajemnicze znajomości, jakie utrzymywał z dobrze sytuowanymi arystokratkami), był również biegły w sztuce prowadzenia sporów, negocjacji oraz perorowania. Potrafił wiele osiągnąć samym krasomówstwem. Bywało, że potrafił wykorzystywać nawet swoich przyjaciół do osiągania jakichś swoich partykularnych celów, jednak nigdy nie było to ze szkodą dla nich. 

Dla zachowania sprawiedliwości należy powiedzieć, że Aramis wobec swoich przyjaciół muszkieterów potrafił być również niezwykle lojalny i pomocny. Często to właśnie on przychodził z pomocą w momentach, kiedy wydawało się, że nic nie uratuje już Atosa, Portosa i D'Artagnana z opresji. Nie wahał się w momencie, gdy trzeba było szybko podjąć dobrą decyzję. Być może tego rodzaju zdecydowanie dawało mu solidne wykształcenie duchowe i podstawy moralności, choć należy przyznać, że również biskupia suknia była dla Aramisa jedynie przykrywką dla dążenia do coraz większej władzy i poszerzania swoich wpływów. Był więc w dużym stopniu hipokrytą. 

Aramis jak widać pod żadnym pozorem nie wychylał się na pierwsze miejsce pośród muszkieterów, jednak był nieodzowną częścią drużyny stworzonej na kartach powieści przez Aleksandra Dumasa i nie można jej sobie wyobrazić bez niego. Każdy czytelnik musi wyrobić sobie zdanie na temat tego muszkietera na własną rękę, ponieważ jest to postać pełna sprzeczności i cech, które na co dzień rzadko występują w jednym człowieku. To, co dla niektórych będzie zaletą w tym przypadku dla innych będzie wadą i na odwrót. Jedno można stwierdzić z całą pewnością - Aramis to postać bardzo ciekawa i skonstruowana na zasadzie kontrastów przez co przyciąga, zastanawia i intryguje cały czas. Być może nie jest wzorem muszkietera, księdza ani nawet człowieka, ale na pewno przykładem dobrze napisanej, przemawiającej do wyobraźni postaci. 


Przeczytaj także: Wyjaśnij, jak rozumiesz zawołanie: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.