Kim był pan de Treville i dlaczego zdecydował się pomóc d'Artagnanowi?

Autorem opracowania jest: Grzegorz Paczkowski.

Pan de Treville to jedna z drugoplanowych czy wręcz epizodycznych postaci występujących na kartach powieści autorstwa Aleksandra Dumasa, pt. Trzej muszkieterowie. Jest to powieść, która rozgrywa się w XVII wieku we Francji i Anglii, wśród ówczesnych sfer militarnych. Nie dziwi więc, że główni bohaterowie należą właśnie do tytułowych oddziałów muszkieterów francuskiego króla. Wszyscy poza głównym bohaterem, D'Artagnanem, który jako najmłodszy dopiero aspiruje do wstąpienia do służby. Wówczas na planie pojawia się wzmiankowany już pan de Treville. 

Pan de Treville jest bowiem kapitanem straży królewskich muszkieterów. To w głównej mierze od niego zależy jak wygląda cała ta jednostka oraz kto konkretnie do niej należy, a kto okazuje się nie być godnym tego wielkiego zaszczytu. Muszkieterowie byli bowiem w tamtych czasach prawdziwą wojskową elitą we Francji. Jaki jednak związek ma ta postać z D'Artagnanem i jaki ma wpływ na bieg wydarzeń? Okazuje się, ze bardzo duży. 

Kiedy widzimy młodego D'Artagnana podróżującego do Paryża, by tam spróbować spełniać swoje marzenia o byciu muszkieterem, młodzieniec ma przy sobie wyłącznie list polecający od swojego ojca. List skierowany właśnie do pana de Treville. Okazuje się bowiem, że ojciec D'Artagnana poznał kapitana muszkieterów w dawnych czasach, a nawet zdążył się z nim zaprzyjaźnić. Liczy więc, że przez wzgląd na dawną znajomość i przyjaźń, panu de Treville łatwiej będzie przychylnym okiem spojrzeć na kandydaturę D'Artagnana. 

Tak się zresztą dzieje i D'Artagnan otrzymuje szansę, jednak sama protekcja jego ojca na pewno by nie wystarczyła, by pozostał na służbie dłużej. De Treville śledził losy i poczynania, a także postępy młodego muszkietera. Był pod wrażeniem jego odporności, zręczności w walce oraz przede wszystkim odwagi i poświęcenia dla towarzyszy w myśl zasady "jeden za wszystkich - wszyscy za jednego". To właśnie taka postawa D'Artagnana oraz dobre opinie o współpracy z nim dawane przez kompanów z oddziału ostatecznie przekonały pana de Treville, że D'Artagnan jest człowiekiem godnym promocji do służby w królewskim oddziale. Tak się też stało i pod koniec książki D'Artagnan staje się oficerem królewskich muszkieterów.

Relacja młodzieńca z dowódcą nie jest opisywana szeroko w powieści, jednak można stwierdzić, że ma ona w sobie dużo z relacji ojciec-syn. Pan de Treville ma bardzo osobisty stosunek do muszkieterów, ale też stara się trzymać ich w karbach, za co jest przez swoich wiernych i oddanych żołnierzy szanowany i kochany bezgranicznie. 


Przeczytaj także: Jakie warunki musiał spełniać kandydat na muszkietera?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.