Autor Inny
Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Marcin Pałasz to autor powieści dla dzieci zatytułowanej „Sposób na Elfa”. Książka po raz pierwszy ukazała się w roku 2012. Opowiada ona o przygodach tytułowego Elfa, czyli psa, który został adoptowany z podwarszawskiego schroniska. To pierwszoplanowy bohater tego dzieła i to jego perspektywę przede wszystkim poznaje odbiorca. 

Charakterystyka psa Elfa

Kiedy czytelnik po raz pierwszy poznaje Elfa, jest on młodym szczeniakiem. Ma zaledwie około sześciu miesięcy i jest kundelkiem w typie owczarka niemieckiego. Mieszka w tedy w schronisku pod Warszawą. Mimo dość trudnej sytuacji życiowej elf jest zawsze pogodny i wesoły. Bardzo lubi bawić się z innymi pieskami. Elf jest przede wszystkim przywiązany do swojej siostry, Erki. Trudne początku nie zmieniają miłego i sympatycznego usposobienia Elfa. Piesek jednak często marzy o swoim nowym właścicielu i o momencie, w którym opuści schronisko.

Po pewnym czasie Elf zostaje adoptowany i trafia do swojego nowego, prawdziwego domu. Potrzebuje wówczas trochę czasu, by zaufać swoim nowym właścicielom, ale z czasem staje się im bezgranicznie oddany. Potrafi nawet odczytywać emocje ludzi i na nie reagować, jest zatem bardzo wrażliwy i empatyczny. Nadaje swoim właścicielom przezwiska, czyli Duży i Młody. Dużemu ufa bezgranicznie, ale zajmuje mu chwilę zaufanie Młodemu w pełni. Musi się do niego przekonać. Elf ma jednak dużo szczęścia w życiu i trafia na dobrych właścicieli, którzy dbają o niego i posiadają ogromną wiedzę na temat opieki nad psem.

Elf to młody piesek, jest zatem bardzo ciekawy świata i koniecznie chce go poznać. Uwielbia spędzać czas z innymi psami i z nimi biegać i się bawić. Szczególną radością są dla niego spacery. Zwiedza wówczas i poznaje okolice swojego osiedla. Elf jest tak przyjacielski i towarzyski, że jest w stanie także zaprzyjaźnić się z kotem. Nie lubi za to wizyt u weterynarza, ponieważ wtedy jest ryzyko, że dostanie zastrzyk. Bardzo nie lubi także złych ludzi. Jego nos pozwala mu wyczuć ich z daleka, zatem można powiedzieć, że Elf zna się na ludziach. Jest też bardzo inteligentny, dzięki czemu udaje mu się nawet wytropić złodzieja, co jest dużym sukcesem.

Elf jest bardzo odważnym psem, ale są takie przedmioty, które wzbudzają w nim lęk. Są to ludzkie rzeczy, na przykład plecak czy deska klozetowa. Piesek ma zatem swoje słabości czy obawy, tak jak wszystkie inne żyjące stworzenia.

Elf jest zatem bardzo sympatycznym, wrażliwym towarzyskim i oddanym innym pieskiem. W trakcie powieści okazuje się, że cechuje się ogromną ciekawością świata, jest też bardzo sprytny, co pokazała sytuacja ze złodziejem. Ponieważ Elf jest bardzo młody, to dopiero poznaje otaczający go świat, a czytelnik robi to wraz z nim. To zdecydowanie bardzo pozytywny bohater, a jego przygody z pewnością zaciekawią niejednego młodego czytelnika.


Przeczytaj także: Jak to się stało, że Tristana i Izoldę połączyła miłość?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.