Klub Pickwicka - streszczenie

Autorem streszczenia jest: Grzegorz Paczkowski.

Klub Pickwicka to debiutancka powieść autorstwa Charlesa Dickensa, którą autor zapewnił sobie bardzo mocne wejście na ówczesny rynek literacki i wydawniczy. Książka zyskała dużą popularność, która w wielu środowiskach trwa aż do dzisiaj. Klub Pickwicka wciąż wznawiany w wielu językach potrafi bawić i zatrważać. Autor pokazuje nam rzeczywistość angielskich prowincji pierwszej połowy XIX wieku, a na ich tle - zwykłe ludzkie historie, emocje oraz postawy i charaktery. Główni bohaterowie stanowią pod tym względem mieszankę wybuchową - każdy z czterech dżentelmenów jest zupełnie różny od reszty, dzięki czemu wszyscy świetnie się uzupełniają, lecz co także prowadzi do wielu przekomicznych nieporozumień i wpadek. Warto czytać Klub Pickwicka, ponieważ mimo tego, że opisuje czasy i ludzi sprzed niespełna dwustu lat, nadal pod wieloma względami powieść ta pozostaje aktualna. 

 • Klub Pickwicka - streszczenie krótkie
 • Klub Pickwicka - streszczenie szczegółowe
 • Klub Pickwicka - streszczenie krótkie

  Klub Pickwicka Charlesa Dickensa opowiada o czwórce angielskich dżentelmenów, przyjaciół, którzy postanawiają podróżować po angielskich prowincjach, by badać życie ludzi w innych miejscach. Czterej mężczyźni są od siebie charakterologicznie skrajnie różni, dzięki czemu ich przygody są bardzo komiczne, kiedy każdy zwraca uwagę na zupełnie inne elementy ludzi czy społeczeństwa. Mężczyźni wpadają w różnorodne tarapaty. Między innymi kilkukrotnie dają się nabrać na sztuczki Alfreda Jingle'a poszukiwacza przygód, który w bardzo nieuczciwy sposób zachowuje się wobec kobiet i w końcu znajduje się w więzieniu. Aresztowany zostaje również sam Samuel Pickwick za... nie dotrzymanie obietnicy zawarcia małżeństwa ze swoją gospodynią, co było oczywiście wielkim nieporozumieniem. 

  Klub Pickwicka podróżuje często, a każdą wyprawę świętują i omawiają w karczmach i oberżach. Często też wracają na odpoczynek na farmę pana Wardle'a, którego córki i ich przyjaciółki zawracają w głowie kilku członkom Klubu. Powieść Dickensa przepełniają groteskowe pojedynki, nieudane pościgi, intrygi i spiski, spośród których wiele wydaje się bardzo poważnych, ale wszystkie kończą się w łagodny sposób. Członkowie Klubu Pickwicka są świadkami niepokojów społecznych, bójek, niesprawiedliwych procesów, biedy oraz ułomności wielu instytucji społecznych, co stanowi niewątpliwie autentyczną opowieść samego autora o czasach mu współczesnych. Bardzo dużo miejsca poświęcono również Londynowi jako miastu, rozumianemu na sposób bardzo ludzki i społeczny. Opisywane są ludzkie obyczaje, kultura panująca w latach 20. i 30. XIX wieku, podział na onkretne warstwy społeczne, polityka, itp. 

  Niestety Pickwick w końcu trafia do więzienia za niezapłacenie odszkodowania pani Bardell, a w nim spotyka i ją samą i Jingle'a, których postanawia uwolnić. Po wyjściu na wolność pomaga przyjaciołom w swatach z ich ukochanymi. Ostatecznie Klub rozpada się, ponieważ większość jego członków zakłada rodziny. Samuel Pickwick kupuje dom pod Londynem, w którym postanawia dożyć starości, otoczony dziećmi chrzestnymi swoich przyjaciół. Towarzyszy mu jego niezrównany służący, Sam Weller, który dla swojego pracodawcy jest w stanie rozwikłać każdą sprawę. 

  Charles Dickens stworzył bardzo barwną panoramę swoich czasów i swojej ojczyzny. Mimo to jego powieść nadaje się do czytania współcześnie w każdym zakątku świata, ponieważ przede wszystkim opowiada o ludzkich namiętnościach i małostkowych przywarach, które nie znają ani czasów, ani granic. 

  Klub Pickwicka - streszczenie szczegółowe

  W 1827 roku w Londynie zostaje zawiązany bardzo specyficzny klub - Klub Pickwicka. Jego założeniem jest podróżowanie po okolicach Londynu oraz po prowincjach Anglii i opisywanie wrażeń z podróży, które następnie mają być publikowane w naukowej prasie. W skład Klubu wchodzi czterech dżentelmenów o skrajnie różnych charakterach oraz usposobieniu. Samuel Pickwick jest jowialnym pięćdziesięciolatkiem o dobrotliwej duszy i wielkim, serdecznym sercu, jest byłym biznesmenem, a także człowiekiem hobbystycznie zajmującym się nauką bardzo wielu dziedzin. Oprócz niego w skład Klubu wchodzi również Tracy Tupman, człowiek obdarzony ogromną wrażliwością na uroki płci pięknej oraz urodą, która nie pozwala kobietom przejść wobec siebie obojętnie. Jego serce wiecznie zajęte jest różnorodnymi miłostkami i romansami, jednak mężczyzna nie potrafi przekuć ich w stabilną rzeczywistość. August Snodgrass to z kolei człowiek obdarzony zmysłem poetyckim, który wydaje się niejako żyć w oderwaniu od rzeczywistości i na wszystko patrzy przez pryzmat zmysłów, poezji oraz literatury. Był jeszcze Nathaniel Winkle, człowiek, któremu bardzo zależało na tym, by wszyscy myśleli o nim jako o wybitnym myśliwym, jednak nie miał na to żadnych dowodów, oprócz używania specjalistycznego języka oraz ubierania się na myśliwską modłę. 

  Wreszcie cała drużyna wyrusza w swoją szaloną podróż, która ma okazać się niewolna od różnorodnych ekscesów i przygód, wydarzeń zarówno zabawnych, jak i mrożących krew w żyłach. Problemy zaczynają się w zasadzie od początku, ponieważ członkowie Klubu zostają na ulicy potrąceni przez taksówkarza. W wyniku nieporozumienia dochodzi do ulicznej awantury, która gromadzi coraz więcej gapiów. Gdy sytuacja wydaje się już bez wyjścia, Pickwickczyków ratuje poszukiwacz przygód, niejaki Alfred Jingle. Mężczyzna wybiera się razem z członami klubu aż do Rochester. Na miejscu nieumyślnie wciąga on Winkle'a w pojedynek z impulsywnym oficerem. 

  Klub trafia do Chatam, gdzie obserwuje manewry wojskowe. Trafia również w gościnę do niejakiego pana Wardle'a. Tam odpoczywają, biesiadują, dyskutują, grają w karty i zażywają szeroko zakrojonego relaksu, jaki przystoi angielskim dżentelmenom. Tracy Tupman zakochuje się tam w siostrze gospodarza, pannie Rachel, która jednak zostaje uprowadzona przez chytrego Jingle'a. Mężczyźni angażują się w odnalezienie dziewczyny, co im się udaje. Sam Jingle zostaje postawiony przed londyńskim sądem, a Rachel w ten sposób zostaje uratowana przed niechcianym małżeństwem. 

  W Londynie pan Samuel Pickwick przyjmuje na służbę Sama Wellera, pucybuta, niezwykle inteligentnego i obrotnego człowieka, który potrafi rozwiązać każdy problem, nie cofając się nawet przed przemocą. Dochodzi również do zabawnej sytuacji, przejęzyczenia, z którego pani Bardell, dotychczasowa gospodyni Samuela Pickwicka wnioskuje, że ten chce się z nią ożenić. Kobieta mdleje akurat w momencie, gdy w domu zjawiają się inni członkowie Klubu. 

  Sytuacja ta ma wkrótce swoje niemiłe konsekwencje, gdyż pan Pickwick zostaje oskarżony o niewywiązanie się z obietnicy poślubienia pani Bardell i sprawa opiera się o rozwiązanie sądowe. Wszystko to przeplata się również z opowieściami Tony'ego Wellera, ojca sama, który ma złe zdanie na temat poślubiania wdów, ponieważ sam miał z tego powodu bardzo dużo nieprzyjemności w życiu. 

  Członkowie Klubu wyruszają do Eatanaswill, gdzie są świadkami wyborów. Pickwick oraz Winkle stacjonują u redaktora Potta i niezamierzenie biorą udział w jego domowych sporach. Członkowie Klubu biorą udział w balu zorganizowanym przez miejscową literatkę, panią Leo Hunter. Pickwick spotyka znienawidzonego Alfreda Jingle'a, którego próbuje zatrzymać jednak mu się to nie udaje mimo zaciekłej pogoni. Dowiaduje się również, że Jingle chce poślubić młodą dziewkę z internatu i postanawia zapobiec temu zajściu, jednak cała sytuacja okazuje się nieporozumieniem, co przyprawia Pickwicka o problemy zdrowotne. Klub ponownie spotyka się z panem Wardlem, który akurat udaje się na polowanie w St. Edmunds. Pickwick dochodzi do siebie, lecz dowiaduje się o pozwie pani Bardell i wraca do Londynu, by sprawdzić, jak może się obronić przed jej bezsensownym pozwem. 

  W Londynie Samuel Pickwick dowiaduje się o kolejnym miejscu pobytu Alfreda Jingle'a - miejscowości Ipswich. Udaje się tam i odnajduje hotel, w którym zatrzymał się poszukiwany. Ten jednak jest w dobrej komitywie z niejakim panem Nupkinsem, który w swojej miejscowości ma bardzo duże wpływy, a Jingle jest zainteresowany jego córką. W końcu panu Samuelowi Pickwickowi udaje się oczyścić z absurdalnych zarzutów i udowodnić, że Jingle jest poszukiwaczem przygód. 

  Później wszyscy członkowie Klubu Pickwicka znowu znajdują się na gościnnej farmie pana Wardle'a. Tym razem chcą świętować Boże Narodzenie, ale również ślub jednej z córek gospodarza. Kontynuowane są romanse z pierwszej wizyty na farmie, m.in. pan August dalej zainteresowany jest córką Wardle'a - Emily. Winle natomiast zakochuje się w jej przyjaciółce - Arabelli Allen. 

  W końcu dochodzi do absurdalnego procesu, w którym pan Samuel Pickwick sądzony jest za złamanie obietnicy wejścia w związek małżeński. Przez nieudolność prawników zostaje uznany za winnego i skazany na zapłatę odszkodowania. Mężczyzna czuje się jednak poszkodowany i odmawia tego gestu. Zanim jednak można go było aresztować, musiały minąć dwa miesiące, co członkowie Klubu postanowili wykorzystać na kolejną podróż - tym razem do Bath. Nathaniel Winkle z powodu towarzyskiego skandalu musi uchodzić aż do Bristolu, gdzie dowiaduje się, że jego ukochana, Arabella Allen, jest ukrywana przez swojego brata. Z pomocą przychodzą mężczyźnie Pickwick oraz Sam Weller, którzy pomagają mu w odnalezieniu dziewczyny w celu oznajmienia jej zamiarów i uczuć mężczyzny. 

  Pan Samuel Pickwick w końcu zostaje aresztowany za odmowę zapłaty niesprawiedliwie wyznaczonego odszkodowania i osadzony w więzieniu. Czuje się tam bardzo źle - jest brudno, wszędzie panuje nędza, bieda i przemoc, nie ma mowy o żadnej moralności. Na miejscu spotyka swojego wroga, Alfreda Jingle'a, który jest na skraju rozpaczy. Samuel Pickwick lituje się nad nim i pomaga mu jak może. Uwięziony zostaje również Sam Weller. Samuel Pickwick izoluje się od środowiska więziennego, wynajmuje samodzielną celę, z której rzadko kiedy wychodzi. Chce wyłącznie przetrwać ciężki czas. 

  Do więzienia trafia również pani Bardell. Pickwick dowiaduje się o tym, że jest potrzebny swojemu przyjacielowi na wolności. Łamie się w końcu psychicznie i wpłaca odpowiednią ilość pieniędzy za siebie, panią Bardell oraz Alfreda Jingle'a i opuszcza więzienie. Samuel Pickwick udaje się do Bristolu, gdzie rozmawia z bratem Arabelli Allen, Benem, o zamiarach pana Winkle'a wobec jego córki. Później jedzie do Birmingham, gdzie rozmawia również z samym zdesperowanym Winklem. 

  Pickwick wraca do Londynu, gdzie opłaca podróż Jingle'a do Indii, by ten mógł zacząć życie od początku. Dowiaduje się również o tym, że Emily i August planują wspólną ucieczkę. Pickwick kupuje dom na przedmieściach Londynu, gdzie dochodzi do zawarcia małżeństwa pomiędzy Augustem Snodgrassem i Emily Wardle (co również jest poprzedzone swatami samego Pickwicka). Ślub bierze również Sam Weller z pokojówką, Mary. 

  Klub Pickwicka ostatecznie przestał więc istnieć, ale pan Pickwick bardzo często był proszony o bycie ojcem chrzestnym dla nowo narodzonych dzieci swoich przyjaciół, co sprawiało mu dużo radości i satysfakcji. Odtąd wiódł spokojne i stateczne życie, a przy jego boku stał jego świetny służący Sam Weller. 


  Przeczytaj także: Fred - charakterystyka

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.