Autor Inny
Autorem opracowania jest: Marcin Puzio.

Droga donikąd jest powieścią napisaną przez Józefa Mackiewicza, która została wydana w 1985 roku. Opowiada ona o wydarzeniach po inwazji rosyjskiej na Litwę w 1940 roku. Jednym z najważniejszych wątków są losy trzech bohaterów - Marty, Pawła i Weroniki, którzy na różne sposoby wyrażają swój sprzeciw wobec władzy komunistycznej. Z tego powodu są represjonowani, jednak nie poddają się. 

Tytuł utworu ma duże znaczenie dla treści utworu - po pierwsze, to właśnie tymi słowami kończy się powieść. Cytat ten pojawia się w rozmowie między Martą i Pawłem. Uciekają przed wysiedleniami, co jest utrudnione z powodu choroby bohaterki. Znajdują się oni na bagnach, gdzie umieszcza ich Olszewski. Gdy muszą dalej przeprawiać się przez bagna pojawia się cytat A dokąd ta droga - Donikąd. W znaczeniu dosłownym, będzie to więc pesymistyczna wizja dalszego losu bohaterów. Nie wiedzą, gdzie trafią, co ich czeka. Zdają sobie sprawę, że realnie ich wysiłki najpewniej pójdą na marne. Prawdopodobnie nie uda im się przedrzeć przez bagna, a nawet jeśli, i tak zostaną aresztowani. 

Można go jednak interpretować również w sposób symboliczny. Książka opisuje próbę walki z systemem komunistycznym, opór wobec niego. Tak naprawdę ich siły również są drogą donikąd. Nie mają wystarczającej siły przebicia, są jedynie jednostkami, które ukazują swój sprzeciw. Nikt do nich nie dołącza, nie tworzy się większy ruch. Rosja natomiast posiada niemalże nieograniczone zasoby w walce z wrogimi elementami. Tak naprawdę z uwagi na współpracę wielu cywilów z NKWD czy KGB, każde wyrażenie swoich poglądów mogło skończyć się tragicznie. Autor w ten sposób podkreśla bezsens ich walki, pesymistycznie podchodząc do podejmowanych przez postaci wysiłków. Oczywiście opisuje te wydarzenia z perspektywy czasu, ma dużo większą wiedzę niż bohaterowie, którzy mogli liczyć na jakieś zmiany. Niestety, nie udało im się to wtedy, ani przez 45 lat po wydarzeniach, gdy utwór powstał. Wyzwolenie nastąpiło dopiero kilka lat później, w 1989 roku w Polsce, a w ZSRR w 1991.


Przeczytaj także: Cukierku, Ty łobuzie! - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.