Tajemniczy ogród - czas i miejsce akcji

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Tajemniczy Ogród to powieść napisana przez Frances Hodgson Burnett, po raz pierwszy opublikowana w formie książkowej w 1911 roku, po wcześniejszej publikacji w The American Magazine (listopad 1910 - sierpień 1911). Powieść ukazuje przemianę głównej bohaterki Mary Lennox, ale też skłania do głębszej refleksji na temat wychowania dzieci i uzdrawiającego działania natury.

 • Tajemniczy ogród - miejsce akcji
 • Tajemniczy ogród - czas akcji
 • Tajemniczy ogród - miejsce akcji

  Akcja powieści Tajemniczy Ogród toczy się w dwóch miejscach: Indiach oraz hrabstwie Yorkshire w Anglii. Mary Lennox, zaniedbana i niekochana dziesięciolatka, urodziła się w Indiach jako córka zamożnych brytyjskich rodziców, którzy nie poświęcali jej zbyt wiele czasu i uwagi. Opiekę nad nią sprawowali głównie miejscowi służący, którzy rozpieszczali ją, pozwalając na wszystko, na co miała ochotę. Po epidemii cholery, która zabija wszystkich domowników, dziewczynka zostaje sama. W końcu znaleziona przez brytyjskich żołnierzy, zostaje oddana pod opiekę pastora, następnie wysłana do Anglii, aby zamieszkać u wuja, Archibalda Cravena. Jest to mąż jej zmarłej ciotki, Lilias. Archibald mieszka na wrzosowiskach Yorkshire w wielkim angielskim domu wiejskim o nazwie Misselthwaite Manor.

  Tajemniczy ogród - czas akcji

  Akcja Tajemniczego Ogrodu rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Choć powieść powstała dziesięć lat po zakończeniu ery wiktoriańskiej, może stanowić przykład dyskusji między założeniami ery wiktoriańskiej i edwardiańskiej. Ukazuje zachodzące w czasie zmiany w dyscyplinie i podejściu do wychowania dzieci. Widoczne wciąż są wpływy ery wiktoriańskiej: przekonanie o dominującej roli arystokracji i zachowania posłuszeństwa przez służbę, czy chłodne relacje z dziećmi, ograniczające się do zapewnienia im opieki służby oraz dobrobytu. Typowa dla epoki była również edukacja domowa dziewcząt – pan Craven planował zatrudnić dla Mary nauczycielkę. Burnett ukazała jednak też zmiany w podejściu do dzieci: Mary i Colin uczą się przez pracę w ogrodzie i kontakt z naturą. Jest to nawiązanie do metody edukacji Montessori, opracowanej pod koniec XIX wieku.


  Przeczytaj także: W imieniu Mary napisz list do Ajah. Opowiedz jej o swoim pobycie w domu wuja

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.