Cechy baśni w Śpiącej Królewnie

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Śpiąca królewna” to jedna z powszechnie znanych, klasycznych baśni, jakie w swoim czasie spisali oraz opublikowali w zbiorze bracia Grimm. Opowiada ona o losach królewny, która w wyniku klątwy ukłuła się wrzecionem i zapadła w stuletni sen, z którego wybudził ją dopiero pocałunek księcia. Dzieło to ma elementy charakterystyczne dla gatunku, do którego przynależy, czyli baśni.

To, co przede wszystkim wyróżnia baśń i co można zauważyć w “Śpiącej Królewnie” braci Grimm to brak określonego czasu oraz miejsca akcji. Nie wiadomo, w jakich czasach rozgrywają się wydarzenia, jaki jest rok, miesiąc czy nawet dzień tygodnia. Czytelnik nie ma pojęcia, jakiej epoki dotyczą opisywane sytuacje. Podobnie przedstawia się sytuacja z miejscem akcji. Odbiorca wie, że osadzona jest ona w pewnym zamku, ale nie wie, w jakim kraju, regionie czy miejscowości się on znajduje. Taki brak informacji sprawia, że cały utwór staje się bardziej uniwersalny, a jego przesłanie aktualne nawet mimo upływu wielu lat od jego powstania. Odpowiednia jest też narracja w postaci trzeciej osoby, tak charakterystyczne dla baśni.

W baśni powinny też pojawiać się fantastyczne elementy i tak jest też w przypadku “Śpiącej królewny”. Są tam obecne na przykład wróżki, których błogosławieństwa czy klątwy mają magiczną moc, ukłucie wrzeciona może spowodować stuletni sen, a krzak róży przemawia ludzkim głosem.

Baśń powinna mieć też prawdziwie szczęśliwe zakończenie i takie pojawia się w ”Śpiącej królewnie” braci Grimm. Bohaterka ostatecznie zostaje po stu latach przebudzona przez księcia, zakochuje się w nim i żyją następnie długo i szczęśliwie. Klątwa nie zabija jej, a królewna ostatecznie żyje tak, jak było jej to przeznaczone.

Obecność morału to kolejna bardzo ważna cecha gatunkowa baśni. Taki tekst powinien nieść ze sobą pewne wartości i uczyć czegoś czytelnika. W tym przypadku tekst pokazuje, że nie da się uchronić bliskich przed całym złem na świecie, a dobro zawsze jednak ostatecznie powraca do osoby, która je czyniła.


Przeczytaj także: Kopciuszek - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.