Autorką charakterystyk bohaterów jest: Marta Grandke.

„Kopciuszek” Charlesa Perraulta to wydana w 1697 roku jedna z wersji znanej baśni o ubogiej dziewczynie, którą pokochał królewicz. To właśnie Perrault wprowadził do starej historii motyw szklanego pantofelka. Kopciuszek zawsze jest źle traktowany przez swoją macochę i jej córki, jednak ostatecznie jej los odmienia się i zostaje ona żoną księcia i zamieszkuje w pałacu. 

Kopciuszek to główna bohaterka baśni. Jest młodą dziewczyną, a jej ojciec ożenił się powtórnie z zimną kobietą, która się zaczyna nad nią znęcać. Kopciuszek jest osobą miłą, empatyczną, skromną, zaradną oraz pracowitą. Z poświęceniem wykonuje wszystkie obowiązki domowe zlecone jej przez macochę i daje sobą pomiatać.

Życie Kopciuszka jest trudne i pełne niesprawiedliwości, jednak ostatecznie jej los odwraca się, gdy Kopciuszek wychodzi za księcia. Dostrzega on bowiem mądrość, dobroć oraz urodę dziewczyny, które to cechy wzbudzały niechęć w jej macosze. Kopciuszek uosabia właściwie same zalety, w baśni nie pojawia się żadna wzmianka o wadach dziewczynki.

Macocha Kopciuszka to kobieta zła, zimna oraz odpychająca. Wychodzi za ojca Kopciuszka, mając już dwie córki z poprzedniego małżeństwa. Nie dorastają one jednak do pięt Kopciuszkowi, dlatego macocha postanawia odsunąć dziewczynkę od rodziny i zleca jej najcięższe prace domowe. Macocha to kobieta pełna złości i zawiści, która krzywdzi niewinne dziecko. Macocha bardzo chce, by to jej córki wyszły za księcia, jednak jej starania nie przynoszą rezultatu. Widać jednak, że jest to kobieta przesadnie ambitna.

Książę jest młody, przystojny i poszukuje żony. Gdy spotyka na balu Kopciuszka, łatwo ulega urokowi dziewczyny. Po jej ucieczce postanawia ja odnaleźć. Jego jedynym tropem jest szklany pantofelek, dlatego książę planuje, że każda dziewczyna w jego królestwie musi go przymierzyć. Świadczy to o jego ogromnej wytrwałości oraz cierpliwości, a także determinacji w szukaniu swojej ukochanej.

Ojciec Kopciuszka to szlachcic, który wyszedł ponownie za mąż. Jest on człowiekiem cichym i posłusznym swojej nowej żonie, nie jest jej się w stanie sprzeciwić. Jego córka nie widzi sensu w skarżeniu się ojcu na to, jak traktuje ją macocha, wie bowiem, że nic by to nie zmieniło. Ojciec Kopciuszka jest więc człowiekiem słabym, przez co cierpi jego dziecko.

Siostry Kopciuszka to córki macochy, które wraz z nią źle traktują swoją przyrodnią siostrę i wyzyskują ją. Jedynie młodsza z sióstr jest mniej niegodziwa niż starsza i stara się traktować Kopciuszka nieco łagodniej.

Wróżka chrzestna to dobra osoba, która pomaga Kopciuszkowi zdobyć księcia i zmienić życie dziewczyny. Czyny to przy pomocy czarów, dzięki którym Kopciuszek udaje się na bal do zamku. Jest ona bezinteresowna, empatyczna i pełna współczucia dla sponiewieranego dziecka. Pomaga spełnić Kopciuszkowi jego marzenia.


Przeczytaj także: Czego uczy nas historia o Kopciuszku?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.