Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Kopciuszek” to jedna z najbardziej znanych i popularnych baśni. Obecnie najczęściej sięga się po jej wersję autorstwa Charlesa Perraulta. Autor zachował w niej najważniejsze elementy baśni, takie jak okrutna macocha, śmierć matki Kopciuszka, jej wykorzystywanie do ciężkiej pracy w domu przez drugą żonę męża oraz motyw szklanego pantofelka, zgubionego przez dziewczynę na balu. Utwór ten, tak jak wiele innych baśni, zawiera w sobie konkretne przesłanie, morał, z którego inni powinni się uczyć.

Jednym z najważniejszych wniosków i morałów, jakie niesie ze sobą lektura „Kopciuszka”, jest ten, że zawsze warto wierzyć w swoje marzenia. Historia głównej bohaterki baśni zdawała się być beznadziejna. Nie miała ona żadnych perspektyw, by uwolnić się od okrutnej macochy, nie miała na kogo liczyć. Jednak jej sumienność, dobroć i pokora zostały wynagrodzone i w życiu Kopciuszka pojawiła się dobra wróżka chrzestna, która pozwoliła jej spełnić marzenia dziewczyny. Gdyby Kopciuszek przestała śnić o pójściu na bal i zrezygnowała ze swoich marzeń, nic prawdopodobnie by się w jej życiu nie zmieniło. A jednak jej sen zrealizował się i dziewczyna została żoną księcia i zamieszkała w zamku.

Morał płynący z historii Kopciuszka jest także taki, że życie zawsze może się zmienić. Nigdy nie jest aż tak źle, by nie dało się tego naprawić. Każda historia niesie ze sobą nieskończenie wiele możliwości zmiany, dlatego warto wierzyć w to, że pewnego dnia szczęście jednak uśmiechnie się do danej osoby i spełnią się jej plany i marzenia. Nie ma sytuacji bez wyjścia.

Kolejnym przesłaniem baśni jest to, że nikogo nie wolno nikogo krzywdzić i poniżać. Macocha Kopciuszka była złą osobą, nie dbała o swoją pasierbicę, poniżała ją i wykorzystywała. W ten sposób próbowała osiągnąć własne cele, jednak jej działania obróciły się przeciwko niej samej. Gdyby traktowała ona Kopciuszka lepiej, z pewnością jej historia skończyłaby się inaczej.

Ostatnią myślą, jaką można wyczytać w baśni o Kopciuszku, jest ta, że zawsze należy być dobrym człowiekiem. Jeżeli człowiek zachowuje się przyzwoicie, to ostatecznie jego los odmieni się, a dobry charakter zostanie doceniony przez innych, jak miało to miejsce w przypadku głównej bohaterki utworu. Traktując innych dobrze i z szacunkiem nie tylko możemy liczyć na lepsze traktowanie z ich strony, ale także wystawiamy sobie samym lepsze świadectwo, niż gdy zachowujemy się w sposób niedopuszczalny.


Przeczytaj także: Napisz zaproszenie na przedstawienie pt. Kopciuszek. Spektakl przygotowała twoja klasa

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.