Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

„Kopciuszek” to historia znana od dawna, powstało wiele jej wersji. Jedną z najbardziej znanych jest ta autorstwa Charlesa Perraulta, z roku 1697. Perrault wprowadził do znanej baśni motyw szklanego pantofelka, który gubi główna bohaterka, uciekając z balu księcia. Jednak poza tym Perrault wykorzystał wiele już znanych elementów, dlatego jego „Kopciuszek” prowadzi w historię w znany sposób. Główna bohaterka baśni także zachowuje dzięki temu swoje najważniejsze cechy. 

Charakterystyka Kopciuszka

Kopciuszek to młoda dziewczyna, której matka zmarła, a ojciec zdecydował ożenić się ponownie z pewną nieprzyjemną, wyniosłą szlachcianką. Kobieta ta miała już dwie córki z poprzedniego związku i nie podobało jej się, że Kopciuszek przebija jej dziewczęta urodą oraz urokiem osobistym. Zaczęła się więc znęcać nad przybraną córką. Wyznaczała jej najpodlejsze prace domowe, odsuwała ją od życia rodzinnego.

Kopciuszek cierpliwie znosił takie traktowanie. Dziewczynka była bowiem skromna, dobrze wychowana i pokorna. Wychodziła także z założenia, że nie powinna skarżyć się ojcu na swój los, był on bowiem zbyt podporządkowany nowej żonie, by stanąć w obronie jedynej córki. Kopciuszek dzielnie znosił więc swój los, cierpliwie usługując macosze i siostrom. Świadczyło to o jej sile charakteru, dziewczyna nie skarżyła się bowiem, tylko codziennie zajmowała się domem i była praktycznie służącą. Nie wpłynęło to jednak na to, jak wykonywała ona swoje zadania - wciąż była bowiem sumienna i pracowita.

Kopciuszek był jednak także po prostu młodą dziewczyną i miał swoje marzenia. Jak wszystkie inne panny chciała ona udać się na bal wyprawiany w zamku przez księcia. Jednak nie mogła się tam udać - nie pozwalała jej na to macocha. Kopciuszek cierpiał z tego powodu, czuł się wyobcowany i skrzywdzony. Uratowała ją wróżka chrzestna, która wyczarowała jej suknię i wyprawiła dziewczynę na bal, spełniając jej marzenia. Trud i cierpienia Kopciuszka zostały więc jej wynagrodzone i mogła ona przez jeden wieczór poczuć się tak, jak wszystkie inne dziewczęta. Miała ona bowiem takie same pragnienia jak jej rówieśnice, chciała pięknie wyglądać, bawić się na balu i poznać księcia. Pod tym względem nie różniła się ona od innych.

Kopciuszek był tak piękny i pełen uroku, że bez problemu oczarowała on księcia do tego stopnia, że gdy dziewczyna uciekła z balu, zarządził on poszukiwania jej w całym królestwie, mimo że dysponował on tylko jej szklanym pantofelkiem. Świadczy to o tym, jak wdzięczny był jej charakter i jak wspaniała była jej uroda. Żadna inna dziewczyna nie mogła się z nią równać. Upór i wytrwałość księcia zostały także wynagrodzone - poślubił wybrankę swojego serca, osobę nie tylko piękną, ale także skromną, cierpliwą oraz pracowitą. 

Kopciuszek jest więc osobą, która w swoim życiu zaznała wiele cierpienia, ale mimo to wciąż cierpliwie i starannie wypełniała swoje obowiązki. Nie skarżyła się na warunki, w których musiała żyć i z pokorą przyjmowała swój los, czekając, aż pewnego dnia się on odmieni. Jej wytrwałość ostatecznie została nagrodzona - Kopciuszek poślubił księcia i zamieszkał razem w nim w zamku, daleko od okrutnej macochy i przyrodnich sióstr. Przykład tej bohaterki pokazuje, że warto jest być dobrym, bez względu na okoliczności.


Przeczytaj także: Kopciuszek - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.