Czego uczy nas historia o Kopciuszku?

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Kopciuszek” to stara klasyczna baśń, a jednym z autorów jej licznych wersji jest Charles Perrault. Jest to opowieść o młodej dziewczynie, którą dręczy okrutna macocha oraz jej dwie przybrane siostry. Kopciuszek jest w połowie sierotą, jego matka zmarła, ojciec zaś ożenił się ponownie z wyniosłą, nieprzyjemną szlachcianką. Zmuszała ona dziewczynkę do wykonywania licznych, nieprzyjemnych obowiązków domowych, izolowała ją od rodziny, a tymczasem ojciec dziecka nie potrafił zainterweniować w tej sprawie i pomóc swojej córce z pierwszego małżeństwa.

Historia Kopciuszka jest więc opowieścią o nieszczęśliwym, zaniedbanym dziecku, które rodzina traktuje w sposób niedopuszczalny. Dziewczynka musi zajmować się domem, sprzątaniem, gotowaniem i innymi codziennymi obowiązkami. Zmusza ją do tego podła macocha, tymczasem przyrodnie siostry Kopciuszka są przez nią traktowane o wiele lepiej.

Dziewczyna jest jednak cierpliwa, nie skarży się, wykonuje swoje obowiązki sumiennie, jest pracowitą i dobrą osobą, co chętnie wykorzystuje macocha. Nie nagradza ona jednak pasierbicy w żaden sposób i nie zabiera jej ze sobą na bal do zamku księcia. W tym jednak momencie na scenę wkracza wróżka chrzestna, która pomaga Kopciuszkowi i wysyła ją na bal. Tam Kopciuszek poznaje księcia, gubi pantofelek i rozpoczyna się cały ciąg wydarzeń, który prowadzi do ślubu Kopciuszka z księciem.

Historia o Kopciuszku pokazuje, że dobry charakter, cierpliwość i sumienność zawsze ostatecznie zostaną wynagrodzone. Nawet jeśli przez jakiś czas wydaje się, że jest to niemożliwe, to ostatecznie dobrzy ludzie dostają to, na co zasługują. Warto więc w życiu kierować się takimi wartościami. Ludzie z brzydkim, niedobrym charakterem z kolei ostatecznie zostaną ukarani za swoje czyny.

Baśń ta pokazuje także czytelnikom, że tym, co najbardziej liczy się w człowieku jest właśnie jego wnętrze, osobowość, że to jego charakter jest najważniejszy, nie zaś jego wygląd. Książę bowiem w trakcie poszukiwań swojej ukochanej, dojrzał Kopciuszka nawet w zniszczonych ubraniach. Nie przejmował się tym, że nie ma ona posagu, że pracuje jak służąca we własnym domu i że nie wniesie ona do jego życia materialnych bogactw. Najważniejsze było dla niego uczucie, jakie żywił do dziewczyny.

„Kopciuszek” jest więc baśnią, z której wiele można się nauczyć, mimo że jej najstarsze wersje powstały wiele lat temu. Wciąż kryje bowiem ona w sobie pewne uniwersalne wartości.


Przeczytaj także: Rozwiń tekst zgodnie ze swoimi odczuciami. Kiedy przeczytałam/przeczytałem tytuł Kopciuszek, spodziewałam/spodziewałem się... okazało się, że...

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.