W jaki sposób wygląd Kopciuszka wpłynął na postrzeganie jej przez siostry i macochę

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Kopciuszek” to znana wszystkim baśń, a jedną z jej wersji spopularyzował Charles Perrault. Opowiada ona o losach nieszczęśliwej dziewczynki, która straciła matkę i której ojciec ożenił się ponownie. Od tego momentu życie Kopciuszka zmienia się diametralnie, ponieważ macocha nie lubi swojej przybranej córki i zmusza ją do wykonywania różnych, niewdzięcznych prac domowych. Dlatego też dziewczynka zyskuje przydomek Kopciuszek - przez ciężką pracę jest ona nieustannie ubrudzona popiołem, co wzbudza śmiech u jej macochy i przybranych sióstr. Ojciec Kopciuszka nie pomaga jednak swojej córce i pozostawia jej los w rękach swojej drugiej żony.

Kopciuszek był traktowany przez swoją przybraną matkę okropnie, ponieważ nie był jej rodzonym dzieckiem i konkurował z jej córkami. Jednak innym powodem, dla którego macocha tak bardzo nie lubiła swojej pasierbicy, była jej uroda. Biła ona od Kopciuszka, nawet mimo zniszczonych ubrań i brudu, jaki pokrywał jej skórę po ciągłym sprzątaniu domu. Macocha i jej córki nie były tak urodziwe jak Kopciuszek, stały się więc zazdrosne o jej piękno. Doprowadziło to do tego, że znielubiły dziewczynkę i zaczęły izolować ją od życia rodzinnego. To ich zazdrość doprowadziła do tego, że Kopciuszek musiał pracować niczym służąca we własnym domu.

Uroda Kopciuszka spowodowała także, że dziewczynka zaczęła być postrzegana przez swoją macochę jako konkurencję dla jej córek. Piękno dziewczynki mogło odciągnąć od nich ewentualnych kandydatów na męża, którzy odwiedziliby ich dom. Kopciuszek musiał więc zostać przed nimi ukryty, by przypadkiem absztyfikanci nie zajmowali się nią w pierwszej kolejności. Dziewczynka stała się więc zagrożeniem dla zamążpójścia swoich przybranych sióstr. Również z tego powodu nie zabrano jej na bal do zamku, gdzie obecny był sam książę. Macocha chciała bowiem, by zwrócił on swoje spojrzenie przede na jej rodzone córki, w czym Kopciuszek mógł mu przeszkodzić. Jej uroda bowiem szybko przyciągała wzrok.

Wygląd Kopciuszka spowodował więc, że macocha zaczęła traktować ją jak konkurencję dla swoich córek w wyścigu po męża. Przemawiała przez nią zazdrość o urodę dziewczynki, dlatego próbowała ją ukryć przed światem, by nie popsuła ona jej planów dotyczących jej mniej urodziwych córek. Jednak Kopciuszkowi i tak udało się spełnić swoje marzenia i poślubić księcia, który był oczarowany jej urodą od pierwszego spotkania z dziewczyną.


Przeczytaj także: Wymyśl inne zakończenie bajki Kopciuszek

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.