Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą - bohaterowie

Autor Inny
Autorką charakterystyk bohaterów jest: Marta Grandke.

Agnieszka Frączek to autorka biografii znanego poety, Juliana Tuwima, zatytułowanej „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”. Opowiada ona o losach tego twórcy, a konkretnie o jego dzieciństwie i o drodze do zajęcia się tworzeniem poezji. Pozycja jest skierowana raczej do młodszych czytelników, którzy w przystępny sposób mogą poznać najważniejsze fakty z życia poety. W tej książce pojawia się wiele postaci, które wzorowane są na faktycznie żyjących osobach, w tym na samym Tuwimie.

Julian Tuwim to główny bohater powieści Agnieszki Frączek. Przedstawiony został w czasie swojego dzieciństwa, podczas akcji ma zatem od kilku do kilkunastu lat. Tak zwanego Julka czytelnik spotyka w momencie jego narodzin w rodzinie Tuwimów. Już od początku rodzice widzą w nim kogoś wyjątkowego i wróżą mu przyszłość pełną sukcesów.

Julek jest dzieckiem energicznym i bardzo zainteresowanym otaczającym go światem. Pasjonuje go między innymi chemia, języki oraz literatura, niestety nie radzi sobie za to z matematyką. Codziennie wpada na wiele fantazyjnych pomysłów, zbiera różne dziwne rzeczy, tworzy wymyślne konstrukcje i wpada czasami w tarapaty. Julek z łatwością zdobywa przyjaciół, wakacje spędza z rodziną, a w szkole zaskakuje nauczycieli oryginalnymi odpowiedziami. Z czasem jego miłość do języków i literatury sprawia, że sam zaczyna pisać wiersze. Jego rodzice traktują to jak jedną z jego wielu chwilowych pasji, ale Tuwim nie przestaje tworzyć i z czasem zaczyna też publikować swoje utwory w gazetach.

Adela i Izydor Tuwimowie to rodzice Juliana Tuwima. To oni wybrali jego imię i od początku wróżyli mu ciekawe życie, uważali bowiem, że ich syn jest wyjątkowy. Mieli zatem duże nadzieje związane z jego przyszłością. Izydor sądził, że Julian może być prawnikiem lub lekarzem, a Adela uważała, że tak jak swój ojciec, ma szansę podjąć pracę w banku. To także ona czytała synowi wybrane wiersze i pokazywała mu piękno muzyki oraz literatury. Rodzice interesowali się edukacją syna i jego rozmaitymi pasjami, ale reagowali też, gdy wymykały się one spod jego kontroli, jak w przypadku niewielkiego wybuchu substancji chemicznych czy też pełzających po domu zaskrońców. Początkowo byli przekonani, że Julek szybko straci zainteresowanie pisaniem wierszy.

Irena Tuwim to młodsza siostra Juliana Tuwima. Towarzyszyła mu w wielu zabawach. Obserwowała na przykład, jak bawił się w laboratorium chemicznym, mieszając ze sobą rozmaite składniki. Lubiła z nim spędzać czas.

Maks to przyjaciel Juliana Tuwima z dzieciństwa. W rozmowach zdarzało mu się korzystać z rosyjskich zapożyczeń, co fascynowało Julka. Maks razem z nim brał udział w różnych kreatywnych

Ślusarz otworzył szufladę, w której Julian Tuwim zamknął swoje wiersze i zgubił do niej klucz.

Ciocia odesłała Julka do domu, gdy uciekł on z niego z powodu złego stopnia otrzymanego na lekcji matematyki.


Przeczytaj także: Napisz wywiad z Julianem Tuwimem na podstawie lektury Rany Julek!

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.