Dlaczego Alicja postanowiła walczyć ze złem w Krainie Czarów?

Autorka opracowania: Marta Grandke.

„Alicja w Krainie Czarów” to jedna z najbardziej znanych powieści na świecie, po którą sięgają zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy. Jej autor to Lewis Carroll. Opisał on przygody siedmioletniej dziewczynki, która pewnego dnia niespodziewanie wskakuje do króliczej nory i w ten sposób trafia do tytułowej Krainy Czarów. Alicja przeżywa tam wiele różnych przygód i poznaje niesamowitych mieszkańców tego miejsca. Ich system wartości zdecydowanie różni się od tego, jaki Alicja zna z realnego świata.

Alicja stara się zawsze twardo stąpać po ziemi, jest rozsądna i posługuje się logiką. Źle znosi absurdy, z jakimi spotyka się w Krainie Czarów, gdzie wszyscy mieszkańcy zdają się być szaleni. Dziewczynce wydaje się, że ich zachowanie odbiega od przyjętych standardów i często są po prostu nieuprzejmi. Nie może jej się też pomieścić w głowie to, jak przedstawia się proces Waleta Kier. Nieszczęsną kartę oskarżono bowiem o kradzież ciastek, jednak sposób dochodzenia prawdy na ten temat wzburza Alicję i sprawia, że dziewczyna postanawia walczyć ze złem.

Postaci uważają bowiem, że Walet Kier ukradł ciastka. Zorganizowano z tego tytułu proces, gdzie świadkami byli między innymi Szalony Kapelusznik i Alicja. Zeznania niektórych świadków nie miały jednak nic wspólnego z procesem, a przedstawione dowody nie wskazywały na winę Waleta Kier, jednak dążono do wydania na niego wyroku. To oburzało Alicję, która próbowała uczestnikom tego wydarzenia wyjaśnić, że ich dowody nic nie znaczą, a nie można wydać na kogoś wyroku na podstawie listu, który nie został napisany jego ręką. Jednak jej głos w tym wszystkim nie został wysłuchany.

Alicja chciała zatem walczyć z niesprawiedliwością, jaką dostrzegała w Krainie Czarów. Nie zgadzała się z nią, ponieważ wyznawała zupełnie inny system wartości, który wyniosła z realnego świata.


Przeczytaj także: Czy Alicja z Krainy Czarów to postać fantastyczna czy realistyczna?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.