Czy Alicja z Krainy Czarów to postać fantastyczna czy realistyczna?

Autorka opracowania: Marta Grandke.

Lewis Carroll to autor jednej z najbardziej znanych powieści fantasy na świecie. Jej tytuł to „Alicja w Krainie Czarów” i od lat zdobywa ona kolejnych miłośników zarówno wśród starszych, jak i młodszych odbiorców tego typu literatury. Opowiada ona o przygodach siedmioletniej dziewczynki o imieniu Alicja, która pewnego dnia przez króliczą norę trafia do tytułowej Krainy Czarów i poznaje jej licznych mieszkańców.

Powieść „Alicja w Krainie Czarów” dzieli się na dwie płaszczyzny. Jedna z nich rozgrywa się w realnym świecie, czyli na prowincji Anglii w drugiej połowie XIX wieku. Druga z kolei obejmuje plan fantastyczny, co oznacza, że wydarzenia dzieją się właśnie w Krainie Czarów. Niektóre postaci, takie jak siostra Alicji, przynależą w całości do świata realnego, natomiast mieszkańcy Krainy Czarów są częścią planu fantastycznego. Sama zaś Alicja pojawia się we wszystkich planach, warto zatem rozważyć, czy jest postacią realistyczną czy fantastyczną.

Mimo iż Alicja większą część powieści spędza, eksplorując Krainę Czarów, to jest ona zdecydowanie postacią realistyczną. To zwykła, siedmioletnia dziewczynka, w której nie ma nic dziwnego, w przeciwieństwie do fantastycznych mieszkańców Krainy Czarów. Zachowuje się rozsądnie i logicznie. Pochodzi z Anglii i mieszka tam wraz ze swoją rodziną. Wszystkie te elementy są jak najbardziej realistyczne i zdarzały się w prawdziwym świecie. Alicja nie ma zatem w sobie nic fantastycznego.

Oprócz tego ostatecznie okazuje się, że cała Kraina Czarów i wizyta w niej to był tak naprawdę sen drzemiącej nad rzeką dziewczynki. Mieszkańcy tego miejsca zatem nie istnieją, a Alicja nie odwiedziła go naprawdę. To kolejny dowód na to, że dziewczynka jest postacią w pełni realistyczną i jej miejsce jest w prawdziwym świecie. Takie sny mogą się bowiem przydarzyć każdej osobie na świecie, zwłaszcza dziecku.


Przeczytaj także: Alicja w Krainie Czarów - narracja i język utworu

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.