Opisz przyjaźń Alicji i Kapelusznika

Autorka opracowania: Marta Grandke.

Lewis Carroll to autor jednej z najbardziej znanych powieści fantasy na świecie. Ma ona tytuł „Alicja w Krainie Czarów” i opisuje przygody siedmioletniej dziewczynki w tytułowej magicznej krainie. Alicja przeżywa tam bardzo wiele różnych przygód i poznaje rozmaitych mieszkańców Krainy Czarów. Jedną z bardziej wyrazistych postaci bez wątpienia jest Szalony Kapelusznik, którego dziewczynka poznała w domu Marcowego Zająca.

Szalonego Kapelusznika i Alicję łączy skomplikowana relacja. Bohater ten uczestniczy w niekończącym się podwieczorku w domu Marcowego Zająca, gdzie zawsze jest godzina szósta, ponieważ Szalony Kapelusznik skrzywdził kiedyś czas. To właśnie on mówi Alicji, że powinna podciąć swoje włosy. Zadaje jej także zagadkę, na którą Alicja próbuje odpowiedzieć, ale Szalony Kapelusznik nie pozwala jej na to. Potem okazuje się, że sam nie wie, jakie jest jej rozwiązanie, co wyraźnie złości Alicję.

Kapelusznik tłumaczy też dziewczynce, jak doszło do tego, że czas zatrzymał się dla niego na godzinie szóstej. W czasie rozmowy Szalony Kapelusznik nieustannie wytyka Alicji brak logiki w jej wypowiedziach, aż wreszcie obraża ją do tego stopnia, że dziewczynka opuszcza podwieczorek. Następnie postaci spotykają się jeszcze podczas procesu sądowego Waleta Kier, gdzie oboje są świadkami i zeznają w tej sprawie. Szalony Kapelusznik wyraźnie nie radzi sobie z tym zadaniem, a Alicja próbuje działać rozsądnie i logicznie.

Znajomość Alicji i Szalonego Kapelusznika jest zatem bardzo specyficzna. Dziewczynka często się na niego denerwuje, bo Kapelusznik zachowuje się absurdalnie i zdarza mu się obrażać Alicję. Jego pytania często nie mają sensu, co nie pasuje do stylu bycia Alicji. Jest on jednak zdecydowanie jedną z najciekawszych i najbardziej oryginalnych postaci, jakie Alicja poznała podczas podróży po Krainie Czarów.


Przeczytaj także: Dlaczego Alicja postanowiła walczyć ze złem w Krainie Czarów?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.