Moje wrażenia po przeczytaniu Alicji w Krainie Czarów

Autorka opracowania: Marta Grandke.

„Alicja w Krainie Czarów” to jedna z najpopularniejszych powieści fantasy na całym świecie. To dzieło Lewisa Carrolla wciąż podbija serca zarówno starszych, jak i młodszych czytelników, doczekało się też wielu wydań, wznowień czy ekranizacji. W związku z tym nie ma chyba na świecie osoby, która nie słyszałaby o przygodach Alicji. Warto zatem przeczytać tę książkę, by wyrobić sobie własne zdanie na jej temat i dać się porwać jej niezwykłej atmosferze.

„Alicja w Krainie Czarów” to książka, która na pierwszy rzut oka opowiada historię siedmioletniej dziewczynki w niezwykłym i magicznym miejscu, co może się wydawać lekturą odpowiednią raczej dla dzieci, ze względu na jej przygodowy charakter i dziecięcą główną bohaterkę. Tymczasem Carroll w swojej powieści zawarł wiele refleksji, które będą interesujące także dla dojrzałego czytelnika i będą dotyczyły na przykład dojrzewania i zmian, jakie dotykają człowieka w jego życiu, formowania jego tożsamości oraz tego, jaki system wartości on wyznaje. Wszystkie przygody Alicji sprawiają, że musi ona także stawić czoła tym kwestią i dowiedzieć się, kim naprawdę jest oraz doświadczyć wielu zmian.

„Alicja w Krainie Czarów” to powieść pełna niezwykłych przygód oraz wyjątkowo barwnych postaci, takich jak na przykład Kot Dziwak czy Szalony Kapelusznik. Ten niezwykły świat sprawia, że czytelnik wpada w niego dokładnie tak, jak Alicja w króliczą norę. Kolejne strony przyciągają niesamowitymi opisami i nieprawdopodobnymi zdarzeniami, a odbiorca spotyka coraz to dziwniejszych bohaterów, za którymi stoją najróżniejsze historie. To przyczynia się do tego, że chce się ich dokładniej poznać, by odkryć, co stoi za ich szaleństwem. Całość trzyma zatem w napięciu aż do ostatniej strony.

„Alicja w Krainie Czarów” to zatem powieść z jednej strony ciekawa i porywająca, az drugiej dotykająca naprawdę ważnych tematów i pokazująca pewne uniwersalne doświadczenia ludzkiego życia w zupełnie szalonej oprawie. Jest to połączenie, które zdecydowanie działa, a równocześnie zachęca swojego czytelnika do głębszego namysłu nad własnymi przeżyciami. Każdy odbiorca może odnaleźć bowiem cząstkę siebie w Alicji, w jej zagubieniu i w próbach trzymania się własnej tożsamości, która nagle zostaje zakwestionowana przez zupełnie nowe dla niej otoczenie. 

Oprócz tego powieść Lewisa Carrolla została napisana przystępnym, ale bardzo bogatym i pięknym językiem pełnym ukrytych znaczeń czy też zabaw językowych, które mogą porwać czytelnika. W ten sposób powstała powieść niezwykła i niepowtarzalna, której popularności nie można się dziwić.

„Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla zdaje się być zatem praktycznie lekturą obowiązkową dla każdego. Z pewnością wszyscy czytelnicy odnajdą w niej coś dla siebie, a oprócz tego to prawdziwy klasyk, którego znajomość jest naprawdę cenną wiedzą.


Przeczytaj także: Wymyśl nowa przygodę Alicji w Krainie Czarów

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.