Pinokio – motywy literackie

Autorka listy motywów literackich: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Pinokio” włoskiego autora Carlo Collodiego to jedna z najbardziej znanych na świecie powieści dla dzieci. Opowiada ona o niezwykłych losach drewnianego pajacyka, który pragnął być prawdziwym chłopcem. Pinokio poznaje świat wokół siebie i uczy się, że warto być dobrą osobą, zamiast sprawiać kłopoty swoim najbliższym. W związku z tym w powieści pojawiają się różne znane motywy literackie.

Spis treści

Motyw wychowania

Pinokio zostaje wystrugany przez Dżepetta i pojawia się na świecie, nie wiedząc o nim nic, tak jak każde inne dziecko. Jego stwórca to jednocześnie jego opiekun. Pajacyk ma początkowo nieprzyjemne usposobienie i od chwili swojego powstania sprowadza na swojego opiekuna mnóstwo kłopotów, między innymi przyczyniając się do aresztowania Dżepetta. Pinokio dopiero z czasem musi zrozumieć, że życie nie polega jedynie na takich przyjemnościach jak spanie, jedzenie i zabawa. Wiele osób próbuje wychować pajacyka i pokazać mu, że jego zachowanie jest często niewłaściwe. Do takich bohaterów należą na przykład Dżepetto, Gadający Świerszcz oraz dobra wróżka. Wychowanie krnąbrnego Pinokia jest trudne, ale ostatecznie udaje się to i pajacyk zaczyna zachowywać się odpowiednio.

Motyw przemiany wewnętrznej i zewnętrznej

Pinokio to bohater dynamiczny, zmienia się pod wpływem rozmaitych przeżyć i przygód. Początkowo jest bardzo niegrzeczny i egoistyczny, skupia się na sobie i na swoich potrzebach, ignorując przy tym innych. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie dokonuje, jest doprowadzenie do aresztowania Dżepetta. Pinokio lekceważy dobre rady innych i nieustannie wpada w kolejne tarapaty, a wtedy wzywa rozpaczliwie swojego ojca, by ten mu pomógł. Z czasem jednak liczne problemy i doświadczenia sprawiają, że Pinokio dojrzewa, staje się lepszym, odpowiedzialnym i pracowitym chłopcem. Nagrodą za przemianę wewnętrzną jest fizyczne przeobrażenie - pajacyk staje się prawdziwym chłopcem.

Motyw rodziny

Bardzo ważnym motywem w powieści o Pinokiu jest także rodzina. Nie jest ona tradycyjna, ponieważ składa się z Dżepetta, drewnianego pajacyka i wróżki o niebieskich włosach. To z kolei pokazuje, że każdy człowiek może się stać rodziną i zasługuje na miłość i szacunek. Od swoich bliskich Pinokio nauczył się wielu rzeczy, bezinteresownie wybaczali mu oni i pomagali mu, mimo iż nie był z nimi spokrewniony w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Powieść pokazuje zatem, jak ogromną rolę odgrywają bliscy w życiu każdej osoby.

Motyw przygody

Pinokio opuszcza swój dom i przeżywa wiele niezwykłych sytuacji, w powieści pojawia się zatem motyw przygody. Pajacyk trafia do teatru marionetek, spotyka dwóch rzezimieszków, czyli lisa i kota, prawie umiera i zostaje uratowany przez dobrą wróżkę, udaje się do Krainy Zabawek, gdzie zmieniono go w osła czy wreszcie trafia do brzucha wielkiej ryby i ratuje stamtąd Dżepetta. Pinokio przeżywa zatem bardzo wiele przygód, które kształtują jego charakter i ostatecznie doprowadzają do tego, że staje się on prawdziwym chłopcem.

Motyw pracy

Pinokio ucieka od jakichkolwiek obowiązków. Pajacyk nie chce się podjąć nauki lub pracy, zamiast tego woli bawić się, spać i jeść. Nie odczuwa potrzeby zadbania o swoją przyszłość, poprzez zdobycie konkretnego rzemiosła czy fachu. Z czasem Pinokio zaczyna rozumieć, że praca jest bardzo ważna, a unikanie jej to wstyd. Zabiera się zatem do niej, wyplatając koszyki, ponieważ chciał w ten sposób zatroszczyć się o Dżepetta. Praca nauczyła go samodzielności i odpowiedzialności za siebie i innych w swoim otoczeniu.

Motyw nauczki

Pinokio przez bardzo długi czas zachowuje się w sposób godny potępienia, co kończy się przykrymi dla niego konsekwencjami. Najlepiej widać to na przykładzie jego podróży z Knotem do Krainy Zabawek. By się tam udać, Pinokio porzuca swoich bliskich. Przez kilka miesięcy świetnie się bawi i nic nie robi, ale w końcu dosięga go kara. Pinokio, a także Knot, zamieniając się w osły i zostają sprzedani do ciężkiej pracy. To pokazuje, że każde niewłaściwe zachowanie pewnego dnia spotka się ze stosowną nauczką.


Przeczytaj także: Czy kłamstwo zawsze jest grzechem? Rozważ odwołując się do lektury i osobistych przeżyć

Aktualizacja: 2024-09-19 00:09:15.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.