„Pinokio” włoskiego autora Carlo Collodiego to jedna z najbardziej znanych na świecie powieści dla dzieci. Opowiada ona o niezwykłych losach drewnianego pajacyka, który pragnął być prawdziwym chłopcem. Pinokio poznaje świat wokół siebie i uczy się, że warto być dobrą osobą, zamiast sprawiać kłopoty swoim najbliższym. W związku z tym w powieści pojawiają się różne znane motywy literackie.
Spis treści
Pinokio zostaje wystrugany przez Dżepetta i pojawia się na świecie, nie wiedząc o nim nic, tak jak każde inne dziecko. Jego stwórca to jednocześnie jego opiekun. Pajacyk ma początkowo nieprzyjemne usposobienie i od chwili swojego powstania sprowadza na swojego opiekuna mnóstwo kłopotów, między innymi przyczyniając się do aresztowania Dżepetta. Pinokio dopiero z czasem musi zrozumieć, że życie nie polega jedynie na takich przyjemnościach jak spanie, jedzenie i zabawa. Wiele osób próbuje wychować pajacyka i pokazać mu, że jego zachowanie jest często niewłaściwe. Do takich bohaterów należą na przykład Dżepetto, Gadający Świerszcz oraz dobra wróżka. Wychowanie krnąbrnego Pinokia jest trudne, ale ostatecznie udaje się to i pajacyk zaczyna zachowywać się odpowiednio.
Pinokio to bohater dynamiczny, zmienia się pod wpływem rozmaitych przeżyć i przygód. Początkowo jest bardzo niegrzeczny i egoistyczny, skupia się na sobie i na swoich potrzebach, ignorując przy tym innych. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie dokonuje, jest doprowadzenie do aresztowania Dżepetta. Pinokio lekceważy dobre rady innych i nieustannie wpada w kolejne tarapaty, a wtedy wzywa rozpaczliwie swojego ojca, by ten mu pomógł. Z czasem jednak liczne problemy i doświadczenia sprawiają, że Pinokio dojrzewa, staje się lepszym, odpowiedzialnym i pracowitym chłopcem. Nagrodą za przemianę wewnętrzną jest fizyczne przeobrażenie - pajacyk staje się prawdziwym chłopcem.
Bardzo ważnym motywem w powieści o Pinokiu jest także rodzina. Nie jest ona tradycyjna, ponieważ składa się z Dżepetta, drewnianego pajacyka i wróżki o niebieskich włosach. To z kolei pokazuje, że każdy człowiek może się stać rodziną i zasługuje na miłość i szacunek. Od swoich bliskich Pinokio nauczył się wielu rzeczy, bezinteresownie wybaczali mu oni i pomagali mu, mimo iż nie był z nimi spokrewniony w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Powieść pokazuje zatem, jak ogromną rolę odgrywają bliscy w życiu każdej osoby.
Pinokio opuszcza swój dom i przeżywa wiele niezwykłych sytuacji, w powieści pojawia się zatem motyw przygody. Pajacyk trafia do teatru marionetek, spotyka dwóch rzezimieszków, czyli lisa i kota, prawie umiera i zostaje uratowany przez dobrą wróżkę, udaje się do Krainy Zabawek, gdzie zmieniono go w osła czy wreszcie trafia do brzucha wielkiej ryby i ratuje stamtąd Dżepetta. Pinokio przeżywa zatem bardzo wiele przygód, które kształtują jego charakter i ostatecznie doprowadzają do tego, że staje się on prawdziwym chłopcem.
Pinokio ucieka od jakichkolwiek obowiązków. Pajacyk nie chce się podjąć nauki lub pracy, zamiast tego woli bawić się, spać i jeść. Nie odczuwa potrzeby zadbania o swoją przyszłość, poprzez zdobycie konkretnego rzemiosła czy fachu. Z czasem Pinokio zaczyna rozumieć, że praca jest bardzo ważna, a unikanie jej to wstyd. Zabiera się zatem do niej, wyplatając koszyki, ponieważ chciał w ten sposób zatroszczyć się o Dżepetta. Praca nauczyła go samodzielności i odpowiedzialności za siebie i innych w swoim otoczeniu.
Pinokio przez bardzo długi czas zachowuje się w sposób godny potępienia, co kończy się przykrymi dla niego konsekwencjami. Najlepiej widać to na przykładzie jego podróży z Knotem do Krainy Zabawek. By się tam udać, Pinokio porzuca swoich bliskich. Przez kilka miesięcy świetnie się bawi i nic nie robi, ale w końcu dosięga go kara. Pinokio, a także Knot, zamieniając się w osły i zostają sprzedani do ciężkiej pracy. To pokazuje, że każde niewłaściwe zachowanie pewnego dnia spotka się ze stosowną nauczką.
Aktualizacja: 2024-09-19 00:09:15.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.