Kubuś Puchatek - główne wątki

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Alan Alexander Milne to autor powieści dla dzieci zatytułowanej „Kubuś Puchatek” i po raz pierwszy wydanej w roku 1926. Ukazał w niej historię tytułowego Kubusia, czyli pluszowego misia o bardzo małym rozumku. Puchatek pozostaje pod opieką chłopca imieniem Krzyś. W powieści opisane są jego różne przygody, w związku z tym pojawia się też wiele rozmaitych, ciekawych wątków.

 • Wątek mieszkańców Stumilowego Lasu
 • Wątek przeżywanych przygód
 • Wątek przyjaźni Krzysia i Kubusia
 • Wątek pomocy innym
 • Wątek wyprawy na Biegun Północny
 • Wątek mieszkańców Stumilowego Lasu

  Jednym z ważniejszych wątków jest ten, który dotyczy mieszkańców Stumilowego Lasu. Są to różne zwierzątka, w większości wzorowane na pluszowych zabawkach Krzysia. Do prawdziwych zwierząt należą Królik oraz Sowa. Puchatek, Prosiaczek, Kłapouchy, Kangurzyca, Maleństwo oraz Tygrysek z kolei są zabawkami. Wszyscy razem żyją w Stumilowym Lesie i są przyjaciółmi Krzysia. Darzą siebie także nawzajem sympatią, chociaż ich relacje bywają trudne, jak ma to na przykład miejsce w przypadku Królika i Tygryska. Mieszkańcy Stumilowego Lasu odznaczają się rozmaitymi charakterami, na przykład Kłapouchy jest ponury i melancholijny, Tygrysek bardzo energiczny i rozbrykany, a Prosiaczek lękliwy i nieśmiały.

  Wątek przeżywanych przygód

  Wszyscy mieszkańcy Stumilowego Lasu przeżywają razem rozmaite przygody. Polują na słonia, ratują Kubusia, który utknął w norce Królika, przeżywają powódź, uprowadzają Maleństwo czy też świętują urodziny Kłapouchego. Każdy rozdział powieści właściwie jest kolejną, odrębną przygodą, w której biorą udział różni bohaterowie. Właściwie zawsze podczas nich obecny jest przede wszystkim Kubuś. To on także często pakuje się w sytuacje, w których konieczne jest na przykład uratowanie go.

  Wątek przyjaźni Krzysia i Kubusia

  Bardzo istotnym wątkiem jest też przyjaźń, jaka łączy Kubusia i Krzysia. Puchatek dogaduje się ze wszystkimi mieszkańcami Stumilowego Lasu, ale jego najlepszym przyjacielem i największym autorytetem w wielu sprawach. Krzyś jest odpowiedzialny za wszystkich mieszkańców lasu, ale to Kubuś jest dla niego najważniejszym towarzyszem. Bardzo często objaśnia Puchatkowi, jak działa świat lub wyciąga go z różnych tarapatów, w jakie pakuje się miś. Krzyś troszczy się też o pozostałe zwierzątka i jest ich najlepszym kompanem do zabawy.

  Wątek pomocy innym

  Zwierzęta w Stumilowym Lesie często przeżywają rozmaite przygody, dlatego też obecny jest w powieści wątek pomocy innym. Wszyscy razem grupowo starają się wyciągnąć Kubusia z norki Królika. Gdy Kłapouchy ma urodziny, inni zjawiają się, by je świętować. Sowa pomaga Kubusiowi w czytaniu i pisaniu, a sam Puchatek jako pierwszy wyrusza na poszukiwania zagubionego ogonka Kłapouchego. Widać, że bohaterowie są zżyci i w trudnych sytuacjach są też gotowi wspierać siebie nawzajem. Nie podlega to żadnej wątpliwości, co pokazuje, jak ważna jest pomoc innych w wielu codziennych sytuacjach.

  Wątek wyprawy na Biegun Północny

  Jedną z najważniejszych przygód, jakie przeżyli bohaterowie powieści, była wyprawa na Biegun Północny. Brali w niej udział wszyscy mieszkańcy Stumilowego Lasu, a całością dowodził Krzyś. Zaopatrzono się w prowiant i udano do strumyka, gdzie czyhała zasadzka. Konieczne było ratowanie Maleństwa z wody. Ostatecznie Biegun Północny okazał się być drewnianym biegunem od bujanego konika i ostatecznie znalazł go Kubuś podczas ratowania Maleństwa. Było to dla wszystkich ogromne wydarzenie i z jego okazji Krzyś wyprawił potem przyjęcie na cześć Kubusia, który został odkrywcą Bieguna Północnego.


  Przeczytaj także: Napisz opowiadanie o Kubusiu Puchatku

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.