Kubuś Puchatek - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

„Kubuś Puchatek” to książka dla dzieci z roku 1926, którą napisał Alan Alexander Milne. Tytułowym bohaterem, a zarazem główną postacią, jest właśnie Kubuś Puchatek, czyli okrągły, pluszowy miś, który należy do chłopca o imieniu Krzyś. Mieszka w Stumilowym Lesie, a jego najlepszym przyjacielem jest - oprócz Krzysia - także Prosiaczek.

Charakterystyka Kubusia Puchatka

Dwuczłonowe imię Kubusia Puchatka zostało nadane mu przez Krzysia i wywodzi się od dwóch innych zwierzątek. Kubuś to miano, jakie zostało mu przyznane na cześć zaprzyjaźnionego niedźwiadka z zoo. Natomiast Puchatkiem kiedyś Krzyś nazywał łabędzia, który w całości był pokryty białym puchem. Kubuś zwany jest także misiem o bardzo małym rozumku, co doskonale uosabia to, że Puchatek nie jest najbardziej bystrym pluszakiem, jakiego może spotkać odbiorca książeczki.

Kubuś jest jednym z mieszkańców Stumilowego Lasu, po którym chętnie spaceruje. Jest bardzo okrąglutki, a jego futerko jest tak jasne, jak miód, który chętnie pałaszuje i wyjada z garnuszków. Nie ma ogonka, a jego oczy i nosek są czarne jak węgiel. Swoją sylwetkę Kubuś zawdzięcza ciągłemu pałaszowaniu licznych smakołyków. Ma bowiem ogromny apetyt i nie lubi, gdy dręczy go głód. Jego przekąski znane są jako małe co nieco. W jego spiżarni zawsze znajduje się zatem spory zapas miodu, co jest dla misia bardzo ważne. Dla miodu jest w stanie poświęcić naprawdę wiele, na przykład raz próbował wzlecieć balonikiem na sam szczyt dębu, by zabrać miód, jaki gromadziły tam pszczoły.

Kubuś to bardzo przyjacielski, ale niezbyt rozgarnięty miś. Pewnego razu tropił z Prosiaczkiem swoje własne ślady i był przekonany, że śledzi łasicę. Puchatek nie potrafi także czytać czy pisać, dlatego często prosi o takie przysługi Sowę. Jest życzliwy i stara się dbać o swoich przyjaciół. To on pierwszy pobiegł po prezent z okazji urodzin osiołka Kłapouchego. Zapał Puchatka jednak często rozbija się o jego nierozgarnięcie, a dobre intencje kończą się różnie. Sam również wpadł w pułapkę, jaką zostawił wraz z Krzysiem i Prosiaczkiem na słonia. Jako przynęty użyli bowiem miodu, a w nocy miś zgłodniał i postanowił go zjeść.

Miś często chodzi po lesie, gdzie układa różne piosenki w czasie spacerów, przez niego zwane mruczankami. Przyjaźni się z Prosiaczkiem, ale najważniejszy dla niego zawsze pozostaje Krzyś. Uczestniczy we wszystkich jego pomysłach, takich jak na przykład wyprawa na Biegun Północny. Puchatek dogaduje się dobrze także z innymi mieszkańcami Stumilowego Lasu, takimi jak Królik, Sowa, Kłapouchy, Mama-Kangurzyca i Maleństwo, a także Tygrysek. Zdarza mu się także dumać i popadać w zamyślenie.

Puchatek chętnie angażuje się w nowe przygody, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu Krzyś. Zawsze chętnie cieszy się z drobnych przyjemności i dziwi niesprawiedliwościom, jakie czasami pojawiają się w jego świecie. Jest też pierwszy do pomocy innym - to właśnie on zdecydował się na poszukiwanie zaginionego ogona Kłapouchego i pomógł go znaleźć.

Kubuś Puchatek jest zatem bardzo sympatycznym, pluszowym misiem, czasami nieco nierozgarniętym i zawsze gotowym do zjedzenia kolejnej porcji miodu. Nie można się zatem dziwić, że wciąż podbija kolejne serca małych czytelników na całym świecie.


Przeczytaj także: Prosiaczek - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.