Dlaczego warto przeczytać książkę pt. Kubuś Puchatek?

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Kubuś Puchatek” to powieść dla dzieci, którą po raz pierwszy wydano w 1926 roku. jej autorem jest Alan Alexander Milne, a inspiracją do jej powstania były zabawki, jakimi bawił się syn autora, Christopher Robin Milne. Tak oto powstała historia i pluszowym misiu imieniem Kubuś Puchatek, który miał bardzo mały rozumek i razem z Krzysiem, czyli postacią inspirowaną synem pisarza, przeżywał wiele przygód. Książka powstała niemal sto lat temu, ale dziś nadal warto ją czytać.

Przede wszystkim „Kubuś Puchatek” to książka, której akcja osadzona jest w wyobrażonym Stumilowym Lesie. Nie dzieje się w żadnym faktycznym kraju czy realiach historycznych. To po prostu historia małego chłopca i towarzyszących mu zabawkowych lub zwierzęcych przyjaciół. Jest to zatem powieść uniwersalna, która trafi także do serc dzieci wiele lat po jej powstaniu. Każdy mały czytelnik może z łatwością pokochać poczciwego Kubusia Puchatka. Jego ciekawe przeżycia i przygody, w jakich bierze udział ze swoimi towarzyszami, są bez wątpienia wciąż interesujące i wciągające.

Oprócz tego opowieść o Kubusiu Puchatku przedstawia naprawdę uniwersalne wartości. Bohaterowie książki bowiem nieustannie się wspierają, pomagają sobie, są ciekawi świata, razem przeżywają rozmaite przygody, w trakcie których mogą na siebie liczyć. Mieszkańcy Stumilowego Lasu pozostają ze sobą blisko, pokazując, w jaki sposób może wyglądać przyjaźń. W ten sposób każdy czytelnik może obserwować pozytywne wzorce, jakie autor zamieścił w fabule książki. Dzieci widzą, że zwierzątka nie pozostawiają się nawzajem w potrzebie, a nad nimi wszystkimi czuwa Krzyś, który równocześnie jest dla nich także autorytetem. W ten sposób mali czytelnicy mogą uczyć się od postaci powieści, jak zachowywać się względem swoich przyjaciół w prawdziwym życiu.

Autor „Kubusia Puchatka” wykreował też przede wszystkim czarujący i interesujący świat, osadzony w Stumilowym Lesie, z postaciami, z którymi można się utożsamiać. Rozbrykany Tygrys, nieśmiały Prosiaczek, uporządkowany Królik czy też troskliwa Kangurzyca - z każdym z tych bohaterów można się na swój sposób utożsamiać czy odnaleźć w nim znajome cechy. Dziecko może na przykład zobaczyć siebie w Prosiaczku, który może i się boi, ale stara się przełamywać własne lęki lub poczuć więź z Tygryskiem, który ciągle chce się bawić i brykać.

Jak widać, wciąż warto jest czytać powieść „Kubuś Puchatek”, ponieważ ma ona naprawdę wiele zalet. Doskonale trafia przez to zarówno do młodszego, jak i starszego czytelnika, a przedstawione tam sytuacje i przygody wciąż bawią i wciągają, sprawiając, że ta lektura staje się niepowtarzalnym i ciekawym doświadczeniem dla każdego. „Kubuś Puchatek” to już przykład klasycznej literatury dla dzieci, dlatego warto się z nim zapoznać niezależnie od wieku i dać się porwać opowieściom o misiu o bardzo małym rozumku.


Przeczytaj także: Napisz z jakim bohaterem bajki Kubuś Puchatek chciałbyś się zaprzyjaźnić. Uzasadnij swój wybór

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.