Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Powieść Alana Alexandra Milne zatytułowana „Kubuś Puchatek” opowiada o przygodach tytułowego misia, który należy do chłopca znanego jako Krzyś. Puchatek mieszka w Stumilowym Lesie i ma tam wielu kompanów do zabaw i przygód. Jego najlepszym przyjacielem, zaraz po Krzysiu, jest malutki Prosiaczek.

Charakterystyka Prosiaczka

Prosiaczek to właściwie mała świnka, która uwielbia żołędzie. Jego najlepszym przyjacielem jest właśnie Puchatek. Prosiaczek także mieszka w Stumilowym Lesie, w wielkim buku, na którym wisi tabliczka „Wstęp Bron”. Według bohatera to skrót od imienia jego dziadka, który miał się zwać Wstęp Bronisław. 

Prosiaczek to postać bardzo spokojna, nieśmiała i wycofana, można powiedzieć, że wręcz lękliwa. Mówi często piskliwym głosem. Świat przeraża go i Prosiaczek często odczuwa strach, na przykład podczas tropienia z Kubusiem śladów łasicy. Bał się także słonia, jaki miał się złapać do pułapki zastawionej przez niego wraz z Krzysiem i Kubusiem. Oprócz tego Prosiaczek wyróżnia się też ogromną pracowitością i dba o swój domek, na przykład odśnieżając teren wokół niego w zimie.

Prosiaczek jest bardzo przywiązany do swoich przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Gdy dowiedział się o urodzinach Kłapouchego, to pragnął mu podarować czerwony balonik. Niestety, gdy go niósł, to potknął się i balonik przez to pękł. Prosiaczek jest jednak zawsze pełen dobrych intencji, nawet jeśli nie jest tak odważny jak inni. Wykazał się jednak męstwem, gdy podmieniono go na Maleństwo Mamy-Kangurzycy i musiał odgrywać wtedy swoją rolę.

Prosiaczek, w przeciwieństwie do Kubusia, radzi sobie z czytaniem i pisaniem, co widać, gdy w czasie powodzi pisze notatkę z prośbą o ratunek i wrzuca ją do wody w butelce. Jest zatem na swój sposób sprytny i zaradny. Próbuje sobie radzić ze swoimi lękami na różne sposoby, nawet gdy znajduje się w trudnych sytuacjach. Prosiaczek bardzo często towarzyszy Kubusiowi w jego przygodach, takich jak tropienie łasicy czy polowanie na słonie oraz wyprawa na Biegun Północny.


Przeczytaj także: Tygrysek - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.