Zemsta - czas i miejsca akcji

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Zemsta” to znana komedia autorstwa Aleksandra Fredry. Powstała ona w epoce romantyzmu, po raz pierwszy wydano ją bowiem w roku 1834. Losy bohaterów zostały zainspirowane faktycznymi wydarzeniami, jakie Fredro znalazł w kronikach zamku, który przypadł jego żonie w posagu. Fredro w sztuce przedstawił bowiem spór o zamek między dwoma rodami, który kończy się, gdy ich młodzi przedstawiciele pragną się pobrać i sprytnie doprowadzają do pogodzenia się dwóch głów rodów - Cześnika Raptusiewicza oraz Rejenta Milczka.

 • Zemsta - miejsce akcji
 • Zemsta - czas akcji
 • Zemsta - miejsce akcji

  Akcja rozgrywa się oczywiście w spornym zamku, w którym pozostają ze sobą w sporze Cześnik oraz Rejent. Leży on na niewielkiej wsi, co w adnotacjach podkreśla sam Fredro. Akcja najprawdopodobniej dzieje się na małopolszczyźnie, na co wskazują regionalizmy "świędzą", "czej", "chleptać" charakterystyczne dla tego regionu. Wiemy również, że inspiracją do powstania dramatu była historia dziejąca się na zamku Kamieniec w Odrzykoniu, około 7 kilometrów od Krosna w dzisiejszym województwie podkarpackim.

  Sam zamek został podzielony na dwie części granicznym murem. Wydarzenia mają miejsce w jego komnatach czy na terenach wokół niego. Niektóre sytuacje rozgrywają się wokół spornego muru granicznego, na przykład pobicie murarzy dzieje się właśnie tam. Do dziś można zobaczyć natomiast w Odrzykoniu ruiny faktycznej budowli, której historia zainspirowała Fredrę do napisania jego komedii.

  Zemsta - czas akcji

  Akcję opisywanych wydarzeń Fredro umieścił w czasach sobie współczesnych, czyli w epoce romantyzmu. To zapewne koniec XVIII wieku, nie da się jednak wskazać konkretnej daty. Pewne ramy czasowe można jednak wyznaczyć, a to dzięki nawiązaniu do konfederacji barskiej, jakie czyni w pewnym momencie Cześnik, wyciągając szablę. Konfederacja barska to wydarzenie historyczne i miała miejsce w roku 1768. Akcja musi zatem rozgrywać się już po jej zakończeniu, które miało miejsce w roku 1772. Całość akcji trwa z kolei zaledwie jeden dzień, w trakcie którego mnożą się liczne nieporozumienia między bohaterami komedii.


  Przeczytaj także: Śluby panieńskie - plan wydarzeń

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.