Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Rok 1984” to dystopijna powieść autorstwa George’a Orwella. Jest ona krytyką rządów partii totalitarnych, które w celu utrzymania władzy na swój użytek modyfikują rzeczywistość, a zwłaszcza język, jakim posługują się ludzie. Orwell zamieścił w dziele wyjątkowo ponurą wizję przyszłości, w której całe społeczeństwo jest zarządzane przez jedną partię i każdy aspekt ludzkiego życia jest przez nią definiowany i określany. W jego tekście znajdują się jednak buntownicy, tacy jak Winston i Julia, którzy próbują uciec z tego systemu.

 • Rok 1984 - miejsce akcji
 • Rok 1984 - czas akcji
 • Rok 1984 - miejsce akcji

  Autor dokładnie określa miejsce, w którym rozgrywa się akcja jego utworu. Mieszają się w tym elementy realistyczne z tymi wymyślonymi przez Orwella. Bohaterowie przebywają bowiem w Londynie, ale stał się on częścią fikcyjnego państwa o nazwie Oceania.

  Czytelnik zagląda między innymi do mieszkania głównego bohatera, Winstona Smitha, widzi też wnętrze Ministerstwa Prawdy, dzielnicę proli, czyli niższej klasy społecznej, jaka występuje w powieści, w której bohater wynajmuje pokój, a także mieszkanie O`Briena, las oraz areszt, w którym więziony jest główny bohater. W każdym z tych miejsc bohater obawia się inwigilacji ze strony władzy.

  Rok 1984 - czas akcji

  Czas akcji jest także bardzo sprecyzowany przez autora i to już w tytule powieści. To rok 1984, który w czasach powstawania książki był dla autora stosunkowo niedaleką przyszłością. Dzieło wydano bowiem w roku 1949. Winstona Smitha czytelnik poznaje zatem 4 kwietnia 1984 roku. Nie jest to jednak całkowicie pewne, ponieważ panująca władza na swój użytek modyfikuje historię i daty, zatem człowiek nie może polegać na kalendarzu tak, jak by chciał. Cała powieść obejmuje wydarzenia z kilku miesięcy, od poznania głównego bohatera, aż do jego aresztowania i przemiany, jaka dokonuje się w nim podczas pobytu w Ministerstwie Miłości.


  Czytaj dalej: W trakcie rozmowy z Symem Winston nabrał pewności, że specjalista od nowomowy zostanie ewaporowany. Z czego wynikało to przekonanie Winstona?

  Widzisz błąd lub nieścisłość? Zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

  Ostatnia aktualizacja: 2023-11-14 20:26:48

  Nasze opracowania udostępniane są całkowicie bezpłatnie wyłącznie w celach edukacyjnych. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.