Janina Porazińska to autorka powieści dla dzieci zatytułowanej „Pamiętnik Czarnego Noska”. Tytułowy bohater to pluszowy miś, który opisuje swoje liczne przygody u boku małej opiekunki, dziewczynki o imieniu Małgosia. Wszystkie te perypetie zostają przez niego ubrane w formę pamiętnika. Problematyka tego dzieła jest dość szeroka, ale równocześnie dostosowana do młodszego czytelnika, który jest głównym odbiorcą tego dzieła.
Spis treści
W powieści Janiny Porazińskiej poruszona jest przede wszystkim problematyka przyjaźni. Pojawia się ona pomiędzy misiem o imieniu Czarny Nosek oraz dziewczynką, Małgosią. Czarny Nosek od początku pragnie trafić do rąk tego konkretnego dziecka, wierząc, że sobie podpasują, co mu się ostatecznie udaje. Przeżywają oni wspólnie wiele przygód, umacniających ich wyjątkową więź. Nieważne, ile razy Czarny Nosek się gubi, Małgosia zawsze go odnajduje i zabiera z powrotem do domu. W pewnym momencie ich relacja zostaje wystawiona na próbę, ponieważ uprzednio zgubiony miś przez jakiś czas mieszka z Julcią na wsi i potem nie umie się zdecydować, którą z dziewczynek woli. Ostatecznie Czarny Nosek wraca z Małgosią do swojego domu, co pokazuje siłę łączącej ich przyjaźni.
Kolejnym zagadnieniem jest problematyka odkrywania nowych miejsc i podróży. Czarny Nosek to zabawka, która dopiero poznaje otaczający go świat, a Małgosia zabiera go ze sobą w wiele różnych miejsc - do cioci, do lasu czy w góry. Miś często zatem podróżuje i ma okazję zwiedzać kraj, ale oprócz tego jest on też narażony na liczne zagrożenia. Świat jest bowiem dla niego miejscem pełnym niebezpieczeństw, czego dowodzi na przykład sytuacja, gdy miś wypada z plecaka Małgosi, przez co zostaje sam na noc w parku i w lesie. W związku z tym musi nauczyć się szybko sobie radzić z zagrożeniami w takich sytuacjach, by uniknąć licznych zagrożeń.
Problematyka poznawania świata to także istotny element powieści. Czarny Nosek co prawda często się gubi i musi sobie z tym radzić, ale dzięki temu między innymi dowiaduje się, jak wygląda jazda autobusem, co się dzieje w lesie i na wsi, jak wyglądają Łazienki, czy też jakie tradycje popularne są w Tatrach. Wszystko to poszerza horyzonty pluszowego misia, a co za tym idzie, także czytelnika, który pochłania aktualnie jego przygody. Ten aspekt problematyki rozwija wiele aspektów dotyczących wiedzy na temat kraju czy jego obyczajów. Powieść jest bowiem nastawiona na rozwój dziecka, które chce się zapoznać z historią Czarnego Noska.
Aktualizacja: 2024-11-04 17:38:41.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.