Autor Inny
Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Janina Porazińska to autorka powieści dla dzieci zatytułowanej „Pamiętnik Czarnego Noska”. W formie właśnie pamiętnika pisarka opisuje perypetie pewnego pluszowego misia, który należy do dziewczynki o imieniu Małgosia. Tytułowy Czarny Nosek przeżywa wiele niezapomnianych przygód i uczy się tego, jak wygląda świat otaczających go ludzi, zwierząt i zabawek.

Charakterystyka Czarnego Noska

Czarnego Noska czytelnik poznaje, gdy miś jest już znany i odpisuje na listy swoich fanów. Samodzielnie przedstawia swoje losy, zaczynając od chwil, kiedy znajdował się na wystawie sklepu z zabawkami i czekał na to, aż ktoś go kupi. Miś już wtedy był przywiązany do widywanej przez szybę Małgosi i robił wszystko, by trafić do jej rąk. Jego wysiłki powiodły się i miś został zakupiony przez jej mamę. 

W nowym pokoju Czarny Nosek odważnie zabrał się do eksploracji mieszkania, gdzie spotkało go wiele niespodzianek, takich jak włączenie światła czy też atak wody z kranu. Był jednak ciekawski i cecha ta towarzyszyła mu zawsze. Czarny Nosek chętnie wyprawiał się z domu wraz z Małgosią na wieś, do jej cioci czy też w góry. Ogromna ciekawość świata sprawia, że miś chętnie poznaje nowych ludzi i zabawki, a także zdobywa informacje na przykład na temat obyczajów ludzi mieszkających na Podhalu.

Czarnemu Noskowi w czasie wycieczek zdarza się też zgubić. Wtedy wykazuje się odwagą, spędzając na przykład samotnie noc w parku czy w lesie. Jest także sprytny. Gdy zaczepił się o gałąź, to rozwiązał ten problem, łapiąc się wiewiórki i dzięki temu schodząc na ziemię, by tam mogła go znaleźć Małgosia.

Niedźwiadek szybko przystosowuje się też do nowych warunków, na przykład do życia na wsi pod opieką Julci, która znalazła go zagubionego w lesie. Czarny Nosek szczerze przywiązuje się też do swoich małych towarzyszek, bierze udział w ich zabawach oraz tęskni za nimi, gdy z jakiegoś powodu zostanie z nimi rozdzielony. Miał trudności z wyborem między Małgosią a Julcią, obie dziewczynko bowiem szczerze kochał, co świadczy o jego wrażliwej naturze.

Pluszowy miś jest bardzo pogodny, sympatyczny i łatwo jest go polubić. Wszystkie swoje przygody przeżywa z ogromną otwartością na nowe doświadczenia. Jest ciekawski, a przy tym bardzo niewinny. Udaje mu się wyjść cało z każdej opresji, a wielokrotnie zdarza mu się stracić swoją małą opiekunkę z oczu. Gdy trafia do redakcji czasopisma dla dzieci, zabiera się do pracy, opisując swoje losy w formie pamiętnika i odpisując kolejnym czytelnikom na listy. Po pewnym czasie zaczyna jednak znowu tęsknić za Małgosią. Czarny Nosek jest bardzo kochanym pluszowym misiem i każde dziecko z pewnością chciałoby mieć taką zabawkę jak on.


Przeczytaj także: Pamiętnik Czarnego Noska - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.