Sposób na Alcybiadesa - problematyka

Autorka problematyki: Marta Grandke.

„Sposób na Alcybiadesa” to jedna z najbardziej znanych powieści młodzieżowych autorstwa Edmunda Niziurskiego. Opowiada ona historię czwórki przyjaciół, Ciamciary, Zasępy, Pędzelkiewicza oraz Słabego, którzy nie chcieli się zbytnio przemęczać nauką w szkole. Próbowali zatem znaleźć sposoby na nauczycieli, by przechodzić swobodnie z klasy do klasy. Wokół tych wydarzeń skupia się problematyka tego dzieła.

Ważnym zagadnieniem problematyki jest szkolna przyjaźń, jaka łączy Ciamciarę, Zasępę, Pędzelkiewicza oraz Słabego. Chłopcy różnią się od siebie, ale za to znakomicie się uzupełniają. Razem starają się przetrwać szkołę. Ich przywódcą jest zdecydowanie Zasępa, który często wykazuje się inicjatywą. To on wpada na pomysł zdobycia sposobów na nauczycieli, ale pozostała trójka chłopców wiernie pomaga mu w realizacji tego celu, nawet gdy Zasępa podejmuje kontrowersyjne decyzje, takie jak porwanie Szekspira i torturowanie go.

Innym wątkiem są nauka i obowiązki szkolne, których bohaterowie za wszelką cenę próbują uniknąć. Lekcje nie wydają się im tak ciekawe, jak inne aktywności. Dlatego też wolą szukać sposobu, który pozwoli im na unikanie kucia na blachę. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że stosowanie sposobu na Alcybiadesa sprawia, że bez problemu i chętnie przyswajają wiedzę potrzebną im w szkole.

Ostatnią kwestią, jakiej dotyka problematyka powieści, jest dojrzewanie i odwaga, jaką wykazują się bohaterowie. Mierzą się oni z problemami szkolnej codzienności, które towarzyszą im w trakcie dorastania. Jako przykłady i wzorce podaje im się sławnych absolwentów ich szkoły. Chłopcy radzą sobie ze wszystkim na różne sposoby, nie zawsze szlachetne, ale kiedy Alcybiades zagrożony jest kompromitacją, to próbują go uratować, przyznając się do stosowania na nim sposobu, co wymaga od nich sporej odwagi. Ostatecznie wszyscy uczą się dzięki tej sytuacji czegoś nowego. 


Przeczytaj także: Sposób na Alcybiadesa - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.