Na czym polegał Sposób na Alcybiadesa?

Autorka opracowania: Marta Grandke.

Edmund Niziurski to znany autor powieści dla dzieci i młodzieży. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest to zatytułowane „Sposób na Alcybiadesa”. Opowiada ono o szkolnych perypetiach czwórki przyjaciół, czyli Ciamciary, Zasępy, Pędzelkiewicza oraz Słabego. Próbują oni przetrwać w szkole i nie przemęczać się nadmiernie nauką. Ich nauczyciele mają jednak inne zdanie na ten temat.

Czym był "Sposób na Alcybiadesa"?

Warto wyjaśnić, czym właściwie jest tytułowy sposób na Alcybiadesa. Czwórka przyjaciół była przekonana, że każdy nauczyciel ma swoje słabe strony i istnieją sposoby na przechytrzenie ich i zdawanie do kolejnej klasy przy jak najmniejszym zaangażowaniu. Szukali oni różnymi sposobami informacji na ten temat u starszych uczniów szkoły. Wreszcie dotarli do osób takich jak Szekspir czy Wątłusz Pierwszy, którzy poświadczyli, że sposoby na nauczycieli faktycznie istnieją. Chłopców było jednak stać zaledwie na sposób na Alcybiadesa, starego profesora historii, znanego ze swojej łagodności.

Po zakupie przyjaciele zostali wprowadzeni w tajniki korzystania ze sposobów, który miał zwolnić ich z obowiązku nauki, a jednocześnie sprawiać wrażenie, że coś wiedzą. Poznali wówczas takie określenia jak Wielki Asocjacyjny Bluff, Wąż Morski, Haszysz czy Dryf. Mieli oni ustalać dyżury, według których kolejni uczniowie przygotowywali by się do zwodzenia Alcybiadesa od głównego tematu lekcji. Mieli oni spowodować, że nauczyciel zboczy z tematu i zaniecha odpytywania uczniów z wcześniejszych materiałów. Uczniowie poznali też klucz wywoływania do odpowiedzi Alcybiadesa, który najpierw wyszukiwał na liście nazwiska w jakiś sposób związane z historią. Pytał także tylko wtedy, gdy ciśnienie spadało. 

Sposób na Alcybiadesa miał być zatem metodą na uniknięcie męczącej nauki, ale ostatecznie sprawił, że chłopcy szczerze polubili swojego nauczyciela i jego zajęcia.


Przeczytaj także: Sposób na Alcybiadesa - opis każdego z nauczycieli i ich pseudonimy

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.