Sposób na Alcybiadesa - czas i miejsce akcji

Autorka opracowania: Marta Grandke.

„Sposób na Alcybiadesa” to jedna z najbardziej znanych młodzieżowych powieści Edmunda Niziurskiego. Opowiada ona o przygodach czwórki uczniów - Ciamciary, Zasępy, Pędzelkiewicza oraz Słabego - w warszawskiej szkole, w klasie ósmej A. Chłopcy starają się przejść przez wszystkie etapy edukacji przy możliwie najmniejszym wysiłku, a przez to intensywnie poszukują sposobów na poradzenie sobie z nauczycielami.

Niziurski dość dokładnie określa miejsce akcji całej powieści. Rozgrywa się ona w Warszawie, a szkoła imienia Samuela Lindego mieści się w dzielnicy Żoliborz. Oprócz tego pojawiają się także takie miejsca jak dom głównego bohatera, czyli Ciamciary, Dom Młodzieży, gdzie odbywa się spektakl szkolny, sama zaś Warszawa zostaje zaprezentowana w czasie oprowadzania po niej wycieczki z Ełku. Młodzież ogląda takie miejsca jak Krakowskie Przedmieście Ogród Saski, Plac Saski czy Plac Zamkowy, widzi kolumnę Zygmunta. Najwięcej jednak scen rozgrywa się w szkole, w Wędzarni czy Obserwatorium położnych na jej terenie. Opisana zostaje też wycieczka do Czerska, do zamku książąt mazowieckich, gdzie bohaterowie próbują przeprowadzić archeologiczne wykopaliska. 

Sprecyzowany został przez autora także czas akcji. Jest nim rok szkolny 1960/1961. Bohaterowie powieści wspominają, że stosują sposób na Alcybiadesa przez całą zimę, natomiast piątego kwietnia Alcybiades zapowiada, że odbędzie się oprowadzanie wycieczki z Ełku. Same zaś wydarzenia są opisywane przez Ciamciarę z perspektywy czasu, gdy jest już on po egzaminie maturalnym, opowiada zaś o czasie, gdy był uczniem klasy ósmej. Wydarzenia wspominane przez Ciamciarę rozgrywają się zatem na przestrzeni kilku miesięcy. Bohaterom wyznaczono też miesiąc na uspokojenie zaniepokojonego ósmą klasą grona pedagogicznego. Ramy czasowe są zatem tutaj wyraźnie określone przez autora.


Przeczytaj także: Sposób na Alcybiadesa - problematyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.