Marcin Ciamciara - charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke.

Edmund Niziurski to autor jednej z najbardziej znanych powieści polskich dla dzieci i młodzieży, która nosi tytuł „Sposób na Alcybiadesa”. Pisarz opowiada w niej o losach paczki czterech przyjaciół, którzy szukają sposobu na obejście swoich szkolnych pedagogów i swobodne zdawanie do następnej klasy. Jednym z głównych bohaterów oraz narratorem powieści jest Marcin Ciamciara, który zaczyna wspominać przytoczone wydarzenia już po zdanej maturze.

Charakterystyka Marcina Ciamciary

Marcin Ciamciara przytacza opowieść o wydarzeniach z okresu, w którym uczęszczał do klasy ósmej A warszawskiej szkoły imienia Samuela Lindego. Tam wraz ze swoimi przyjaciółmi - Zasępą, Słabym i Pędzelkiewiczem - wpadł w tarapaty ze względu na swój kiepski stan wiedzy. Ciamciara wówczas zaczął wraz ze swoją paczką szukać metod na obłaskawienie nauczycieli, czego efektem było zakupienie tytułowego sposobu na Alcybiadesa. 

Ciamciara żyje w dobrych warunkach, ponieważ jego ojciec pracuje jako dyrektor. Wraz z paczką przyjaciół wiódł w prym w rozpraszaniu i prowokowaniu nauczycieli, na przykład wychowawczyni, pani Lilkowskiej. Ciamciara trzyma się z Zasępą ze względu na to, że uważa, że chłopak ma szerokie horyzonty i filozoficzne zacięcie. Ciamciara zdołał także przez przypadek wyprodukować na lekcji chemii gaz piorunujący i zniszczyć sprzęt. Interesują go typowe zainteresowania dla chłopców w jego wieku, dlatego też chciałby zajmować się kwestiami szkolnymi w tak niewielkim stopniu, jak to tylko jest możliwe. Potrafił też sprawnie rymować, co udowodnił w czasie pomagania Wątłuszowi Pierwszemu w pisaniu wiersza. Ciamciara tworzył także własne utwory, ale ukrywał je w szufladzie. Pisanie wierszy wyraźnie wskazywało na pewne zacięcie artystyczne i specyficzne spojrzenie na świat.

Marcin jest zdecydowanie osobą wrażliwą. Gdy okazuje się, że klasa ósma A ma oprowadzić po Warszawie wycieczkę z Ełku, jest przerażony, że narażą oni Alcybiadesa na kompromitację w oczach dyrektora. Efektem tego strachu jest koszmarny sen, jaki śni się Ciamciarze przed wycieczką, gdzie Alcybiades zostaje zwolniony i umiera. Chłopak ma poczucie, że doprowadził do śmierci nauczyciela.

Ciamciara to bystry uczeń, który w trakcie stosowania sposobu nasiąka wiedzą historyczną i udowadnia to w czasie oprowadzania wycieczki. Jest jednak roztargniony i woli się zajmować ciekawszymi atrakcjami niż nauka. Opowiedział w czasie wycieczki o zawartym dekrecie, czarnej procesji i o innych ciekawych wydarzeniach historycznych i zrobił to bez wcześniejszego przygotowania. Potrafił zatem improwizować, był sprytny, inteligentny i elastyczny. Odznaczał się także poczuciem humoru.

Ciamciara był także odważny. Gdy sądził, że klasa ósma A skompromituje Alcybiadesa na oczach dyrektora i wycieczki z Ełku, to osobiście udał się do profesora i próbował go przed tym ostrzec. Alcybiades miał jednak inne zdanie na temat wiedzy swoich uczniów i nie uwierzył chłopcu w jego opowieści o sposobie. Wymagało to jednak od Marcina sporo odwagi, ponieważ przyznawał się właściwie do oszustwa.

Ciamciara jest zatem skomplikowaną, złożoną, ale intrygującą postacią. W powieści wydarzenia poznajemy z jego perspektywy, ponieważ to on jest narratorem całej tej historii.


Przeczytaj także: Sposób na Alcybiadesa - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.