Sposób na Alcybiadesa - opis każdego z nauczycieli i ich pseudonimy

Autorka opracowania: Marta Grandke.

„Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego to powieść opowiadająca o przygodach czwórki chłopców uczęszczających do ósmej klasy. W związku z tym w tekście pojawia się wiele postaci nauczycieli, którzy ich codziennie uczą.

Alcybiades to tytułowy bohater i profesor historii, która jest jego prawdziwą pasją. To starszy człowiek, bardzo łagodny i trochę roztrzepany. Nie jest surowy, a jego lekcje są zazwyczaj bardzo ciekawe. Chłopcy z ósmej klasy zaczynają stosować wobec niego sposobów i ostatecznie naprawdę odczuwają sympatię do Alcybiadesa i historii. Profesor Misiak był przez cały rok pod ochroną przed dręczeniem przez uczniów.

Dyrektor kieruje całą szkołą, ceni sobie tradycję oraz dyscyplinę. Stara się zatrudniać tylko surowych pedagogów, by utrzymać w ryzach niesfornych chłopców. Chce być szanowanym i podziwianym autorytetem dla uczniów. Nie podoba mu się łagodne podejście Alcybiadesa do chłopców. 

Żwaczek to wychowawca klasy ósmej A i nauczyciel języka polskiego. Oprócz tego studiuje jeszcze orientalistykę. W jego klasie panuje surowa dyscyplina i rygor, Żwaczek ceni bowiem sobie tradycyjne metody pracy. Nie wierzy w przemianę chłopców z ósmej A. Nie ma w nim prawdziwej pasji do nauczania, co uczniowie wyczuwają.

Dziadzia, czyli profesor Ejdziatowicz, to szkolny matematyk. Liczny to dla niego jedyna prawdziwa wiedza, a w matematyce widzi królową nauk.

Farfala to nauczyciel chemii. Nigdy się nie denerwuje i nie wybucha, a jedynie patrzy na uczniów z wyrzutem.

Pani Kalino uczy w szkole geografii. W marcu zazwyczaj dopada ją kryzys i myśli o porzuceniu zawodu. Jest bardzo władcza i stanowcza.

Nierucha to nauczyciel wychowania fizycznego. Nie jest jednak pasjonatem sportu i zdecydowanie bardziej woli grę w brydża.

Pani Lilkowska była wychowawczynią klasy ósmej A, jednak praca z chłopcami doprowadziła ją do załamania i konieczności opuszczenia szkoły.


Przeczytaj także: Sposób na Alcybiadesa - czas i miejsce akcji

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.