Sposób na Alcybiadesa - bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Marta Grandke.

„Sposób na Alcybiadesa” to jedna z najbardziej znanych powieści autorstwa Edmunda Niziurskiego. Jej akcja ma miejsce w szkole, w związku z czym pojawia się w niej wiele różnorodnych bohaterów wśród nauczycieli oraz uczniów.

Marcin Ciamciara to jeden z głównych bohaterów oraz narrator całej opowieści. Wraz z kolegami uczęszcza do klasy ósmej A i szuka sposobu na nauczycieli. Ciamciara to człowiek wrażliwy i inteligentny, z zacięciem artystyczny, pisze wiersze do szuflady. Odznacza się wrażliwością i chciał uchronić Alcybiadesa przed kompromitacją w trakcie wycieczki po Warszawie. Ciamciara w trakcie stosowania sposobu szczerze polubił starego pedagoga. O sposobie i jego stosowaniu opowiada, gdy kilka lat po maturze odnajduje stare zeszyty szkolne.

Zenon Zasępa to kolejny z głównych bohaterów, przyjaciel Ciamciary. Nieustannie szuka sposobu na przechodzenie z klasy do klasy przy jak najmniejszym wysiłku. Zasępa to przykład osoby o zdolnościach przywódczych, w grupie często przejmuje inicjatywę. Jest inteligentny i uzdolniony. Ciamciara trzymał z nim, ze względu na szerokie horyzonty Zasępy i jego swoiste zacięcie filozoficzne. Zasępa szybko spostrzegł, że koledzy naprawdę uczą się historii i polubili Alcybiadesa.

Profesor Tymoteusz Misiak zwany przez uczniów Alcybiadesem uczy historii w szkole imienia Samuela Lindego w Warszawie. Jest już starszym pedagogiem, który sprawia bardzo łagodne i dobroduszne wrażenie. Gdy uczniowie zaczynają stosować na nim sposób, zawiera z nimi porozumienie i zmienia sposób prowadzenia lekcji historii na taki korzystny dla chłopców. Wierzy, że osiągnął prawdziwy sukces pedagogiczny.

Józio Pędzelkiewicz to członek paczki Ciamciary i Zasępy. Ma starszego brata - motocyklistę Tadeusza - w jedenastej klasie. Swój własny motocykl poświęcił, by grupa mogła zakupić sposób na Alcybiadesa.

Słabiszewski to kolejna osoba z grupy Zasępy i Ciamciary. Mówią na niego Słaby, ale był najsilniejszą osobą z całej klasy ósmej A. Znał historię poczty i interesował się filatelistyką.

Juliusz Lepki zwany Szekspirem chodził do dziesiątej klasy i był uznawany za prymusa. Grał w szkolnym kole teatralnym. Wątłusz Pierwszy pewnego razu uratował go przed chuliganami. Na swój sposób pomagał paczce Ciamciary w poznaniu sposobu na Alcybiadesa.

Alibaba, czyli Babiński, uczęszczał do jedenastej klasy. To on poinformował uczniów klasy ósmej A, że naruszyli szkolną równowagę i dał im czas na uspokojenie pedagogów.

Kicki był jednym z chuliganów ze starszej klasy, interesował się grą w ping-ponga. Miał starszego brata, dlatego znano ich jako małego i dużego Kickiego. Zasępa oszukał go, by zdobyć informacje o sposobach na nauczycieli.

Wątłusz Pierwszy to znany szkolny bokser, który porzucił sport na rzecz poezji. Spowodowane zostało to załamaniem nerwowym, jakie przeszedł po przegranej walce bokserskiej ze swoim bratem, czyli Wątłuszem Drugim. Pewnego razu stanął w obronie Szekspira.

Dyrektor szkoły to człowiek surowy, który dba o odpowiedni poziom nauczania w szkole oraz o zachowanie jej tradycji. Zdarza mu się opowiadać o jej wspaniałej przeszłości. Cenił surowych pedagogów.

Żwaczek był jednym z nauczycieli i wychowawca klasy ósmej A. Uczył języka polskiego i preferował tradycyjne metody w swojej pracy. Studiował orientalistykę.

Ejdziatowicz był nauczycielem matematyki, lubił zgadzać się z dyrektorem. Z czasem zauważył inteligencję klasy ósmej. Stosował lecznicze kąpiele i naświetlania w listopadzie.

Farfala uczył w szkole chemii. Znany był z tego, że nigdy nie puszczały mu nerwy, a jedynie spoglądał na uczniów z wyrzutem. 

Pani Kalino uczyła chłopców geografii. Nie wierzyła w przemianę uczniów i stosowała wobec nich tradycyjne metody. W marcu często przeżywała załamanie nerwowe. Myślała wtedy o porzuceniu zawodu nauczycielki.

Pani Lilkowska to poprzednia wychowawczyni klasy ósmej A. Była bardzo wrażliwa i wierzyła w swoich uczniów. Chłopcy doprowadzili ją do załamania nerwowego.

Więckowska była szkolną woźną, która mieszkała w budynku blisko placówki i mimo sprzeciwu dyrektora hodowała tam drób.


Przeczytaj także: Sposób na Alcybiadesa - główne wątki

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.