Kamizelka - interpretacja noweli

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Ważną rolę w noweli pełni relatywizm moralny. Małżonkowie wzajemnie się okłamują, a jednak trudno określić ich postępowanie jako złe i niemoralne. Kłamstwo ma pozytywne skutki, mąż i żona wzajemnie dodają sobie otuchy. Nie mijają się z prawdą dla swoich korzyści, ale żeby uspokoić partnera. Żona zdaje sobie sprawę, że mąż nie poradziłby sobie z informacją o rychłej śmierci.

Kwestia ujawnienia choremu niepomyślnej diagnozy jest kontrowersyjna. Z jednej strony bliscy okłamują pacjenta w dobrej wierze, a z drugiej - człowiek ma prawo do znajomości własnego stanu zdrowia. W noweli Prusa kłamstwa małżonków są jednak oceniane pozytywnie, ze względu na ich intencje i wzajemną troskę. Podobnie można oceniać postępowanie lekarza, który początkowo również starał się za wszelką cenę uspokoić parę. Mijał się on z prawdą, ale skoro nie mógł zapewnić mężczyźnie leczenia, dał mu przynajmniej kilka miesięcy spokojnego życia.


Przeczytaj także: Konfrontacja marzeń z rzeczywistością. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.