A. Kamiński nazwał swoją książkę "opowieścią o wspaniałych ideałach bohaterstwa i służby". Rozważ słowa autora w formie rozprawki

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Autor powieści „Kamienie na szaniec”, Aleksander Kamiński nazwał swoją książkę "opowieścią o wspaniałych ideałach bohaterstwa i służby". Jego dzieło oparte jest o prawdziwe losy trójki młodych chłopców, Rudego, Alka i Zośki, którzy zginęli w trakcie II wojny światowej. Ich historie faktycznie są dla czytelników nawet po latach przykładem realizacji wzniosłych ideałów oraz prezentują postawy niezwykłego bohaterstwa, na które stać bardzo niewiele osób. Jest to fakt godny podziwu tym bardziej, że bohaterowie powieści byli bardzo młodymi osobami w chwili wybuchu konfliktu w Europie.

Rudy, Alek i Zośka weszli w dorosłość w tym samym roku, w którym w ich ojczyźnie wybuchła II wojna światowa. W jednej chwili wszystkie ich plany, marzenia oraz nadzieje runęły bezpowrotnie i zmieniły się z okrutną walkę o życie oraz wolność. Jednak ci młodzi ludzie nie załamali się i nie poddali mimo trudnych okoliczności, w jakich przyszło im żyć. Od razu wzięli się za to do działania, które Aleksander Kamiński określił właśnie jako wspaniałe ideały bohaterstwa i służby.

Rudy, Alek i Zośka skupili się bowiem na udziale w akcjach, które były wymierzone w okupanta. Ich celem było utrudnienie mu działania oraz próby odzyskania wolności ojczyzny. Robili to każdego dnia, mimo że w każdej chwili mogli z tego powodu zostać uwięzieni czy nawet stracić życie. Nie zrażało ich to jednak i codziennie od nowa próbowali zmieniać wojenną rzeczywistość. Z czasem brali oni udział w większych akcjach, niosących ze sobą coraz to poważniejsze ryzyko. Służyli oni jednak ojczyźnie z wytrwałością i oddaniem, na które nie było stać wielu starszych i bardziej doświadczonych przez życie osób. Już samo to wystarczyłoby, by opowieść o ich losach mówiła o wspaniałych ideałach bohaterstwa oraz służby.

Jednak Rudy, Alek i Zośka udowodnili, że stać ich na jeszcze większe poświęcenie. Gdy gestapo uwięziło Rudego, wydawało się, że to już koniec i przyjaciele już nigdy nie zobaczą ponownie Janka. Jednak Alek i Zośka nie poddali się i po raz kolejny wykazali się ogromnym bohaterstwem oraz pokazali, co dla nich tak naprawdę znaczy przyjaźń. Wraz z innymi osobami zaangażowanymi w opór przeciwko okupantowi zorganizowali ono bowiem akcję pod Arsenałem, w trakcie której brawurowo odbili Rudego z rąk nazistów. Ryzykowali w trakcie tych działań własnym życiem, ale nie powstrzymało ich to przed działaniem, mieli bowiem na celu ratunek swojego przyjaciela.

To działanie było szczególnym aktem bezinteresownego bohaterstwa, nikt bowiem tych młodych ludzi nie zmuszał do podjęcia tak heroicznych działań, zwłaszcza biorąc pod uwagę towarzyszące im ryzyko. Oni uznali jednak, że tak należy postąpić, było to zgodne z ich kodeksem moralnym, który stosowali oni przez całe swoje krótkie życie. Dzięki takiemu podejściu uratowali oni Rudego z rąk gestapo i choć zmarł on jakiś czas później, a wkrótce po nim także Alek i Zośka, to jednak umierali oni z poczuciem dobrze wypełnionego zadania i w przekonaniu, że zrobili wszystko, co było w ich mocy, by ich przyjaciel nie umierał samotnie, zakatowany w więzieniu gestapo.

Rudy, Alek i Zośka ostatecznie poświęcili więc swoje młode życia w służbie zniewolonej ojczyzny, próbowali jej służyć nawet wtedy, gdy zdawać się mogło, że nic jej już nie uratuje, a cały naród skazany jest z góry na porażkę. Te niesprzyjające okoliczności nie powstrzymały ich przed działaniem w myśl ich ideałów i kodeksu moralnego, jakim cechował się każdy z tych młodych ludzi.

Słowa Aleksandra Kamińskiego o tym, że jego książka to opowieść o wspaniałych ideałach bohaterstwa i służby, są więc prawdziwe. Rudy, Alek i Zośka wykazali się niezwykłym męstwem i poświęcili wszystko, co było ich w życiu cenne, by służyć swojej zniewolonej ojczyźnie, ale także sobie nawzajem, ponieważ łączyła ich siła niezwykłej przyjaźni. Oddali swoje życie i poświęcili swoją przyszłość, by inni mogli żyć w Polsce wolnej i bezpiecznej. Ich losy są więc przykładem niezwykłej, heroicznej służby, która jest nieosiągalna dla wielu ludzi starszych od tych młodych chłopców, którzy mieli przed sobą tak naprawdę jeszcze całe życie, okrutnie przerwane przez wybuch wojny.


Przeczytaj także: Wyjaśnij jak w kontekście Kamieni na szaniec rozumiesz słowa "Noblesse oblige"

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.